Jak używać gzymsów elewacyjnych?

W obecnych czasach znacznie większą uwagę przykłada się do kwestii uatrakcyjnienia elewacji budynków. Dawne domy o ścianach pomalowane jednolitym kolorem zostały zastąpione przez te o bogato zdobionej elewacji. Pomaga w tym sztukateria, która ostatnio znowu wróciła do łask.

Gdzie mocuje się gzyms elewacyjny?

gzymsy elewacyjneElewacja domów jednorodzinnych, bardzo często jest traktowana jedynie jako element, który ma zapewnić izolację domów szczególnie przed utratą ciepła. Trzeba pamiętać jednak o tym, że właśnie to pod względem elewacji najczęściej określamy wygląd danego budynku. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się niegdyś używane sposoby na uatrakcyjnienie wyglądu danego budynku, takie jak gzymsy elewacyjne. Jest to element sztukaterii zewnętrznej, który był używany już wiele wieków temu. Niegdyś stosowane gzymsy powstawały najczęściej w wyniku rzeźbienia ścian budynku, obecnie stosuje się gzymsy będące oddzielnymi elementami ozdobnymi. Ze względu na wykonanie nowoczesnych gzymsów z gipsu albo stiuku, są one bardzo lekkie, dzięki czemu aby je zamocować wystarczy użyć dedykowanego kleju. O ile jednak z zamocowaniem gzymsów poradzi sobie każdy, nieco inaczej wygląda sprawa z zaprojektowaniem elewacji budynku ozdobionej gzymsem. Zbyt duża ilość tych elementów sztukaterii lub też użycie ich w nieodpowiednich miejscach może wpłynąć negatywie na wygląd budynku, a zwłaszcza jego postrzeganie przez osoby postronne. Dlatego tez warto skorzystać z pomocy profesjonalnych architektów lub firm projektowych, a gdy nie mamy takiej możliwości, ze specjalnych programów komputerowych, które umożliwią sprawdzenie, jak wyglądałby gzyms umieszczony w danym miejscu elewacji. Dystrybucją gzymsów zajmuje się obecnie wiele sklepów budowlanych, a także hurtowni internetowych sprzedających elementy wyposażenia wnętrz. Należy pamiętać, że wybrana przez nas sztukateria musi być przystosowana do zamontowania na zewnątrz budynku, gdyż ta dedykowana wnętrzom nie nadaje się do mocowania na elewacji.

Na postrzeganie danego budynku ma wpływ wiele kwestii ale najważniejszą jest wygląd i schludność elewacji. W obecnych czasach stopniowo odchodzi się od pomalowanych w jednym kolorze ścian, widać zaś tendencję do tworzenia bardziej zróżnicowanych projektów. Stąd też rosnąca popularność sztukaterii zewnętrznej, w tym gzymsów.