zdrowa żywność

Zdrowa i ekologiczna żywność dla żołnierza

Co raz częściej w mediach pojawiają się różnego rodzaju materiały o zdrowej żywności. Zdrowe odżywiane samo w sobie stało się bardzo popularne. Często łączy się zdrowe odżywianie właśnie z żywnością zdrową i żywnością ekologiczną. Jednak jest nadal wiele osób, które nie do końca są świadome tego, jakie zasady obowiązują w zdrowym odżywianiu i tego, że nie wystarczy kupowanie produktów w sklepie ze zdrową żywnością. O jakich czynnikach nie powinno się zapominać?

Żywność ekologiczna i jej specyfika

zdrowa żywnośćMusielibyśmy zacząć od tego, czym w ogóle jest żywność ekologiczna. Może i nie jest łatwo jednoznacznie ubrać w słowa wszystkich produktów z tego działu żywności. Jedno jest pewne żywność ekologiczna musi powstawać z surowców uprawianych bez środków chemicznych, a proces przemysłowy wyklucza użycie większości dodatków do żywności. W normach żywieniowych określono ściśle rodzaje dodatków, które mogą w dozwolonych ilościach być używane przy produkowaniu żywności ekologicznej. Musimy jeszcze zdać sobie sprawę z tego, że żywność ekologiczna powinna odznaczać się jak najmniejszym stopniem przetworzenia. Może nie każdy z nas od razu wie o czym w ogóle mowa. Oczywiście stopień przetworzenia będzie zależny zarówno od rodzaju produktu jak i od zamierzeń producenta. Nie da się ukryć tego, że i oczekiwania konsumentów będą miały w tej kwestii coś do powiedzenia. Jednak jeśli chcemy zdecydować się na żywność ekologiczną z całą pewnością lepiej będzie wybrać produkty proste, na których sami będziemy mogli przeprowadzić dalszą obróbkę. W ten sposób będziemy mieli pod całkowitą kontrolą to co dzieje się z produktem. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że podczas obróbki w produkcie może zachodzić naprawdę wiele reakcji chemicznych. Niekoniecznie są one korzystne. Stąd właśnie przewaga jaką ma żywność ekologiczna nad żywnością konwencjonalną. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy jeśli kupimy produkty normalne, nienazywane ekologicznymi, ale w jak najprostszej postaci, również będziemy mogli mieć pewność, że to co spożywamy jest wartościowe? Na pewno już nie aż taką dużą. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tek kwestii, że proces produkcyjny obejmuje każdy etap od pola aż do stołu. Kupując żywność ekologiczną mamy pewność, że i na tym etapie przed zakładem produkcyjnym, czyli na etapie wzrostu, na dany surowiec nie działały żadne nieszkodliwe czynniki. Certyfikat żywności ekologicznej daje nam pełną gwarancję. Wiele sklepów posiada właśnie produkty z takim certyfikatem, również internetowe, przykładem może być strona www.zdrowazywnosc.com.pl. Musimy się jednak liczyć z tym, że żywność ekologiczna niepoddana działaniu żadnych czynników chemicznych może stwarzać problemy podczas przechowywania. Dlatego właśnie ze szczególną uwagą traktujmy ekologiczne produkty świeże. Z tymi już w jakiś najprostszy sposób przetworzonymi nie będzie najmniejszego problemu,

Zdrowa żywność – bogata oferta dla każdego

Zdrowa żywnośćTrzeba również zauważyć, że pośród ofert sklepów ze zdrową żywnością jest naprawdę wiele propozycji. Niekiedy wybór będzie zależał od naszych preferencji zdrowotnych, jednak jeśli możemy wybierać według swoich upodobań smakowych z całą pewnością wybór nie będzie należał do trudnych. Według portalu www.dolinaeko.pl decydując się jednak na zdrową żywność powinniśmy wiedzieć czym powinna się ona charakteryzować u najlepiej wiedzieć również o tym, co poszczególny produkt nam da. Określenie ogólnego działania zdrowej żywności na nasze organizmy z całą pewnością nie sprawi nikomu z nas żadnego kłopotu. Zdrowa żywność posiada jedną podstawową cechę. Musi w swoim składzie zawierać składniki bioaktywne i wszystkie składniki niezbędne do odżywienia prawidłowego organizmu. Wśród tych produktów możemy znaleźć:

  • nasiona chia,
  • olej kokosowy,
  • owoc miechunki,
  • quinoa.

Zdrowa żywnośćWeźmy jako przykład bardzo popularne ostatnio nasiona chia. Nie da się ukryć, że jest to produkt niezwykle rozchwytywany. Może i jest to krótkotrwałe zainteresowanie tym produktem. Jednak nie da się ukryć, że nasiona szałwii hiszpańskiej zyskały na popularności nie bez powodu. Nasiona chia posiadają naprawdę szerokie właściwości z dziedziny tych pozytywnych dla zdrowia. Pierwsza to oczywiście zawarty w nasionach błonnik. Jak dobrze wiemy błonnik jest bardzo potrzebny dla utrzymania prawidłowych funkcjo układu pokarmowego. Nasiona chia są również bogate w selen i magnez, żelazo i wapń nie da się ukryć, że są to składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, krwionośnego i kostnego. Oczywiście nie można w tym miejscu nie wspomnieć również o kwasach z grupy omega-3. Nasiona chia można pożywać na naprawdę wiele sposobów, czy to jako dodatek do jogurtu czy też w formie budyniu. Z całą pewnością jest to kolejna zaleta. Drugim bardzo szeroko stosowanym produktem pośród tych zdrowych jest z cała pewnością olej kokosowy. Jednak w tym przypadku musimy wiedzieć, na który rodzaj oleju się zdecydować. Jak już wcześniej było wspomniane pod uwagę musimy brać procesy przetwórcze biorące udział w powstawaniu poszczególnych produktów. W przypadku oleju, to właśnie olej kokosowy nierafinowany będzie najlepszym wyborem. Nierafinowany olej kokosowy został wytworzony na zimno. Z całą pewnością łatwo nam jest sobie wyobrazić, że tłoczenie na zimno z całą pewnością nie pozbawi produktu wielu składników odżywczych, których oczekujemy.

Diety specyficzne – chipsy bezglutenowe

chipsy bezglutenoweNa początku zostało wspomniane, że niekiedy jesteśmy zobligowani do wybierania produktów spośród zdrowej żywności, ponieważ wymaga tego od nas nasz stan zdrowia. Są to tak zwane diety specyficzne, nie odchudzające, ale zdrowotne. Warto w tym przypadku wspomnieć o diecie bezglutenowej. Na ten temat też bardzo dużo się ostatnio mówi. Dieta bezglutenowa staje się popularna, ponieważ ludzie zaczęli z uwagą traktować swój układ trawienny. Okazuje się, że wyeliminowanie z pożywienia glutenu pomogło wielu ludziom. Oczywiście żywność bezglutenowa jest również traktowana jako ta zdrowa żywność. Na portalu www.celiakia.pl możemy przeczytać, że na rynku można znaleźć produkty podstawowe bez glutenu, przykładem będzie mąka bezglutenowa doves farm. To one pomagają codziennie w przyrządzaniu odpowiednich posiłków, każdemu, którego organizm nie toleruje glutenu. Jednak dziedzina ta nie zamyka się jedynie na produktach podstawowych. Można tam znaleźć również wiele produktów już przetworzonych w odpowiedni sposób i przygotowanych do spożycia. Oczywiście w większości przypadków będą to różnego rodzaju przekąski. Warto wspomnieć o ciekawej pozycji jaką będą chipsy bezglutenowe z cieciorki, w sklepach internetowych można bez problemu ej znaleźć, przykładem będzie sklep natural4.pl. Połączono tutaj atrakcyjny sposób podania z wartościami jakie ma ciecierzyca. Oczywiście całość nie zawiera glutenu.

Czy trzeba zatem spożywać suplementy diety?

suplementy dietyPojawia się również na rynku wiele suplementów diety. Opinia o nich jest nieco zróżnicowana. Jednak trzeba umieć rozróżnić czy suplementy są naturalne, takie na pewno oferuje E-panaceum24.pl, jednak oczywiście w Internecie bez problemu znajdziemy inne sklepy z naturalnymi suplementami.. Oczywiście najważniejsze będzie to, jaką przyswajalność mają dane suplementy. Nie da się ukryć, że to w jakiej ilości będą one przyswojone, z całą pewnością zależy od specyfiki organizmu. Suplementy diety są potrzebne. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że niektóre mikroelementy i witaminy, nawet przy bardzo zoptymalizowanej diecie będziemy musieli uzupełnić. Trzeba jednak skonsultować w każdej sytuacji spożywane suplementy diety ze swoim lekarzem czy też dietetykiem. Jeśli stosujemy suplementy jedynie kiedy czujemy się osłabieni, w czasie jesieni czy zimy, to dawki możemy dobierać nawet przy konsultacji z farmaceutą. Jednak jeśli cierpimy na jakąś przewlekłą chorobę zwłaszcza układu trawiennego, dawki muszą być całkowicie ustalone przez lekarza specjalistę.

Podsumowanie

Zdrowa żywność daje nam dzisiaj naprawdę wiele możliwości. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, jakie właściwości posiadają dane produkty i umieć je rozsądnie wykorzystać. Okazuje się, że ekologiczna żywność z całą pewnością powinna być również przez nas wykorzystywana. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać to oczywiście dobre skomponowanie składników i posiłków.

2 komentarze dla “Zdrowa i ekologiczna żywność dla żołnierza”

Skomentuj