Zbiorniki do instalacji gazowej

 

Szacunkowo ogrzewanie domu wraz z pogrzaniem ciepłej wody stanowi około 70% kosztów utrzymania domu mieszkalnego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje ekonomicznych rozwiązań. Wynika bowiem z tego, że od sposobu ogrzewania zależy utrzymanie budynku. Zmianie źródła ciepła sprzyja temu także dofinansowanie z Urzędów Wojewódzkich w ramach przechodzenia na ekologiczne metody ogrzewania.

Założenie zbiornika gazowego

zbiornik gazowyW związku z powyższym wiele osób budując dom decyduje się na stworzenie własnej instalacji gazowej zwłaszcza jeśli nie możliwości podłączenia się do miejscowego gazu ziemnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybranie propanu. Instalacja dla ogrzewania domu propanem jest stosunkowo prosta. Należy oczywiście mieć na uwadze załatwienie uprzednio wszystkich formalności jakie przewiduje prawo. Niezbędny jest projekt i mapa z oznaczoną lokalizacją zbiornika na gaz. Już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, że zbiornik gazowy powinien znajdować się poza domem, powinien być zamontowany na fundamencie, nie może znajdować się na podmokłym terenie, musi być też uziemiony. Należy także wziąć pod uwagę rozmiar działki ponieważ zbiornik na gaz powinien znajdować się w określonej odległości od granicy działki, od innych budynków, od linii energetycznej czy studzienki kanalizacyjnej. Będzie też tankowany z cysterny, a więc powinien znajdować się nie dalej niż 45 metrów od drogi dojazdowej. I jeszcze kwestia doboru wielkości samego zbiornika. Wszystko zależny od wielkości gospodarstwa domowego. Do wyboru mamy zbiorniki o pojemności 2700l, 4850 l, 6400 l. Za zwyczaj wystarcza najmniejszy zbiornik aby zaspokoić potrzeby domu jednorodzinnego. Do wyboru mamy zbiorniki naziemne i podziemne. Podziemne mogą znajdować się zaledwie 1,5 m od domu. Ale to czy będziemy mogli zdecydować się natki model zależy od poziomu wód gruntowych. To teraz jeszcze kilka słów o wydatkach. Koszt zakupu zbiornika, i instalacji wynosi około 10 tysięcy złotych.

Można zdecydować się także na dzierżawę zbiornika od dostawcy gazu ale w takim przypadku cena za gaz będzie trzykrotnie wyższa niż przeciętna rynkowa. Dlatego jeśli chcemy mieć własny zbiornik ale tańszym kosztem warto wziąć pod uwagę zakup zbiornika używanego. Musi być on jednak w bardzo dobrym stanie technicznym najlepiej potwierdzonym dokumentami od renomowanej firmy.