Wydajne urządzenia osuszające powietrze

Wilgotne powietrze w pomieszczeniach może niekiedy stwarzać poważne problemy. Chodzi o to, że może się tak zdarzyć, że zawarte w powietrzu cząsteczki będą ulegały skraplaniu na ścianach budynku. W efekcie utworzą się idealne warunki do rozwoju pleśni oraz grzybów. W związku z tym tak ważne jest aby osuszać powietrze wtedy gdy okaże się, że jest ono zbyt wilgotne. Do tego zadania wykorzystywane są specjalne osuszacze. 

Nowoczesne osuszacze powietrza 

adsorpcyjny osuszacz powietrzaWilgoć w powietrzu może być naprawdę niebezpieczna. Jeśli zdarzy się tak, że zacznie ona wnikać zbyt głęboko w strukturę ściany to w efekcie kondycja ścian może znacznie się pogorszyć. Często też powietrze w pomieszczeniu staje się zbyt wilgotne w przypadku przeprowadzania jakichś remontów czy po prostu podczas budowania nowego obiektu. Idealnie w takim przypadku sprawdzić się może nowoczesny adsorpcyjny osuszacz powietrza. Takie urządzenia są w stanie filtrować powietrze w taki sposób, że cząsteczki wody pozostają we wnętrzu urządzenia. Za cały proces osuszania powietrza odpowiedzialny jest rotor, który pracuje wewnątrz obudowy. Łopatki tego podzespołu pokryte są specjalnym żelem, który posiada właściwości higroskopijne czyli po prostu żel ten jest w stanie absorbować wodę. Łopatki rotora kręcąc się wytwarzają ciąg powietrza, które jest zasysane do urządzenia. Na wspomnianym wcześniej żelu osadzają się cząsteczki wody i są szybko pochłaniane. Przez jakiś czas znajdują się one w porach tego żelu. Następnie dochodzi do skraplania wody, która trafia do specjalnego zbiornika. Adsorpcyjne osuszacze są w stanie pracować bardzo wydajnie i jedno urządzenie może skutecznie osuszyć powietrze w dużej hali przemysłowej, której powierzchnia użytkowa przekracza 200 metrów kwadratowych. Oczywiście korzystając z takich urządzeń należy dać im nieco czasu. Pamiętajmy, że całe wilgotne powietrze musi przejść przez urządzenie. 

Na ten moment osuszanie powietrza przy użyciu adsorpcyjnych osuszaczy powietrza jest niezwykle popularne. W Polsce działają nawet firmy, które zajmują się wypożyczeniem takich osuszaczy. Z tego typu urządzeń często korzystają również osoby zmagające się z wilgocią w swoich domach. Kilkugodzinna praca osuszacza jest w stanie sprawić, że nasz problem zupełnie zniknie.