Wybieramy najlepsze płyty izolacyne

Zajmując się tematyką ocieplania nieruchomości, coraz częściej mowa jest płytach PUR i PIR. Te pierwsze wykonane są z poliuretanu, natomiast PIR są to płyty z poliizocyjanuranu, który stopniowo wypiera z rynku piliuretan. Choć pod wieloma względami oba materiały są do siebie podobne, to jednak warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, czym wyróżniają się płyty PIR. Dzięki temu podejmiemy najlepszą decyzję odnośnie wyboru metody ocieplania.

Korzystamy z płyt izolacyjnych

izolacyjne płyty pirZarówno płyty PIR, jak i PUR mają zbliżony skład chemiczny, jednak w tym pierwszym przypadku mamy większą ilość izocyjanianu. Płyty tego rodzaju są bardzo odporne na działanie ognia. W przypadku płyt PIR moment złamania łańcuchów związków chemicznych następuje dopiero w temperaturze trzystu stopni Celsjusza. Oznacza to, iż w przypadku wystąpienia pożaru takiej płyty, mamy nieco więcej czasu na walkę z ogniem, a w skrajnych przypadkach na ewakuacje. Dodatkowo na jej powierzchni powstaje zwęglona powłoka, która w znacznym stopniu opóźnia przedostawanie się ognia dalej, a sama płyta dłuższy czas zachowuje swoje właściwości konstrukcyjne, dlatego jest bardziej bezpieczna, zwłaszcza na dachu. Jest to jedna z przyczyn tego, iż płyty PIR zaczęły wypierać z rynku płyty PUR. Warto wybierać dobre jakościowo izolacyjne płyty pir. Są one lekkie oraz łatwe w montażu i wyróżniają się wysokim poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne. To powoduje, iż są doskonałą ochroną przed ptakami czy kunami, jak również przed działaniem wilgoci, pleśni albo bakterii. Ze względu na niską wagę mogą być łatwo i bezproblemowo transportowane. Nic dziwnego więc, iż płyty izolacyjne PIR stopniowo zyskują na popularności i wypierają inne, tradycyjne metody ocieplania nieruchomości, jak na przykład wykorzystanie styropianu.

Reasumując, jeżeli zależy nam na tym, abyśmy mogli skorzystać z dobrych jakościowo sposobów ocieplenia nieruchomości, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z płyt izolacyjnych typu PIR. Są one ekologiczne, nieszkodliwe dla mieszkańców nieruchomości, mogą być również wykorzystywane w różnych częściach nieruchomości, do ocieplania ścian, dachu czy podłóg. Ze względu na bogactwo zastosowań oraz wysoką jakość, stopniowo wypierają mniej nowoczesne metody ocieplania.