Wkłady uzupełniające do apteczek

Chyba każdy z nas choć raz w życiu się skaleczył krojąc warzywa ostrym nożem, albo zranił w kolano będąc dzieckiem. Wtedy najczęściej sięgamy w pierwszej kolejności po bieżącą wodę, którą obmywamy ranę, a następnie odkażamy wodą utlenioną. Jeżeli skaleczenie tego wymaga, to zaklejamy je odpowiednim plastrem z opatrunkiem i chronimy to miejsce przed zamoczeniem.

Czy warto kupić apteczkę DIN 13157? 

wkład do apteczki din 13157Posiadanie apteczki w domu jest dobrowolne, a jej posiadanie powinno leżeć w naszym interesie. Jeżeli chcemy być zawsze przygotowani na nagły wypadek, to lepiej ją mieć. Polskie prawo nakazuje jedynie jej posiadanie w zakładach pracy i pojazdach mechanicznych takich jak samochody osobowe i ciężarowe. Muszą one być na wyposażeniu ze względów bezpieczeństwa. Jednak nie ma mowy o ich wkładach, więc wybór jest dowolny. Najtańsze wersje mają dosłownie parę elementów i są mało przydatne. Najpopularniejsze są apteczki w formie nieprzemakalnych saszetek wielkości średniej kosmetyczki. Zgodnie z unijnymi wytycznymi wkład do apteczki din 13157 musi zawierać poza plastrami i opatrunkami, także jednorazowy ustnik do wykonywania sztucznego oddychania. Jest on niezbędny, kiedy osoba poszkodowana straciła przytomność i nie wyczuwamy u niej pulsu, ani nie słyszymy oddechu. Jeżeli nigdy tego nie robiliśmy i nie wiemy jak to właściwie wykonać, to wkład apteczny zawiera też instrukcję dotyczącą obsługi każdego jej elementu. W apteczce nie powinno zabraknąć nożyczek, którymi utniemy bandaż, albo opatrunek. W bogatych wersjach apteczek znajdują się także tabletki przeciwbólowe, strzykawki z igłami, oraz ampułki z różnymi specyfikami, które można zaaplikować poszkodowanej osobie, jednak te czynności są zarezerwowane dla osób doświadczonych w udzielaniu pierwszej pomocy. Wkład należy niezwłocznie uzupełnić na nowy po wykorzystaniu. 

Unijne apteczki spełniające normy DIN13157 są kompletne i zawierają wszystkie niezbędne elementy, które się przydadzą przy niewielkich skaleczeniach na wycieczce, poparzeniach w wyniku pożaru, czy w sytuacji reanimacji osoby nieprzytomnej. Apteczka pierwszej pomocy jest po to, aby nam i osobom w naszym otoczeniu pomoc, dlatego dobrze jest ja zakupić zawczasu, bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie nam potrzebny jej wkład.