Wina produkowane w Polsce

Zalety i walory smakowe związane z piciem wina sięgają czasów bardzo odległych. Już nasi starożytni przodkowie doceniali niepowtarzalny smak produkowanych naturalnie win. Starożytne uczty bez obecności wina na stołach nie miałyby racji bytu. Popularność win nie zmalała na przestrzeni wieków i obecnie są to towary, które dość często znikają z półek sklepowych. Szczególnie doceniane są wina produkowane w naszym kraju.

Wina z polskich winnic

polskie wino w butelkachWinogrono to nie tylko bardzo smaczny owoc. Jego przetworzone owoce często stają się składnikiem uwielbianych przez wielu ludzi win. Polskie wino w butelkach jest mniej popularne niż słynne Porto czy Bordeaux ale wszystko zmierza w dobrym kierunku by sytuacja się zmieniła. Coraz większa rzesza Europejczyków docenia smak oraz walory estetyczne i zapachowe polskich win. Wina produkowane w winnicach w naszym kraju często otrzymują różnego typu nagrody na festiwalach win nie tylko w Europie ale również na całym świecie. Polskie wina uchodzą za te z gatunku subtelnych i delikatnych o zrównoważonym bilansie kwasowym. Są też niezwykle aromatyczne i bogate w różne ciekawe bukiety smakowe. Historia polskich win sięga czasów wczesnego średniowiecza. Do naszego kraju wino i krzewy winorośli trafiły z południa Europy. Początkowo wino było u nas produkowane głównie na potrzeby liturgiczne. Stąd też polscy mnisi i zakonnicy zaczynali zakładać uprawy winorośli w pobliżu zakonów i kościołów. Z czasem Polacy zaczęli uprawiać wina na własne potrzeby oraz na potrzeby różnych uczt organizowanych w dworach. Polskie wino w butelkach zaczęto dość intensywnie produkować w winnicach podkarpackich. To właśnie tam powstawały pierwsze profesjonalne winnice, które są popularne do dziś. Obecnie w naszym kraju rośnie liczba zakładanych winnic oraz upraw winorośli, z których wino trafia na stoły Europejczyków.

Odnośnie tematu win nie można nie wspomnieć o gatunkach winorośli. W Polsce uprawianych jest aż kilkanaście różnych gatunków winnego krzewu i każdy z nich wyróżnia się zupełnie innym smakiem oraz walorami zapachowymi. Jak łatwo można się domyślić z każdego rodzaju winorośli powstają zupełnie różne gatunki win, które lądują na naszych stołach. Warto docenić to co polskie zanim kupimy wino portugalskie czy gruzińskie.