Wiele rodzajów palet drewnianych

Wynalezienie opakowania transportowego, jakim jest paleta drewniana, pozwoliło zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu. Przede wszystkim zupełnie inaczej wygląda już transport wewnętrzny i zewnętrzny. W duży samochód dostawczy uda się zapakować zdecydowanie więcej towarów. Zastosowanie uniwersalnego nośnika towarów pozwoli wykorzystać do transportu wewnętrznego wózki widłowe, które z pewnością odciążyły pracowników. W efekcie udało się w dużej mierze ograniczyć koszty tych operacji. Na pochwałę zasługuje także ograniczenie przestrzeni koniecznie do przechowywania towarów w magazynach.

Standaryzacja produkcji palet drewnianych

sprawna produkcja palet drewnianychO zaletach zastosowania palet drewnianych można by mówić bardzo wiele. W związku z tym na rynku pojawiło się ich wiele rodzajów. Zależnie od transportowanego i przechowywanego towaru cechują się one różna nośnością i wymiarami. Są dobierane w taki sposób, aby przechowywany na nich towar nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Oczywiście umożliwiają także jego sprawne transportowanie. Na dzisiejszym rynku wyróżniamy kilka zasadniczych rodzajów palet. Wśród nich wszystkich największą popularnością cieszą się palety euro, oznaczane symbolem EPAL. Wśród nich wyróżniamy palety o rozmiarach 800 x 1200 mm, 1200 x 1000 mm oraz 800 x 600 mm. Pierwsze z nich są w całości wykonane z drewna litego lub z połączenia tego materiału z drewnem rozdrobnionym. Do budowy drugich z nich wykorzystuje się specjalne wsporniki, które mocowane są do desek i płóz. Z kolei ostatnia z nich budowa przypomina ta drugą. Cechuje się jednak niższa nośnością. Większość tych palet powstaje na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Taka sprawna produkcja palet drewnianych jest możliwa dzięki standaryzacji. Nietypowych palet z pewnością nie udałoby się w całości wykonać na maszynie produkcyjnej. Dysponują one bowiem ściśle określonymi parametrami, które po ustawieniu nie ulegają już zmianie. 

Podstawowym opakowaniem transportowym w dzisiejszych czasach jest niewątpliwie paleta drewniana. Występuje ona w wielu wariantach. Najpopularniejszą z nich jest jednak paleta euro. Ta z kolei produkowana jest w trzech rodzajach, które różnią się pomiędzy sobą sposobem wykonania oraz wymiarami. Dzięki standaryzacji udało się zautomatyzować proces produkcji. Tym samym możliwe jest osiąganie bardzo wysokich wyników produkcyjnych.