Wanny do użytku domowego

Udokumentowane wczesne instalacje sanitarne do kąpieli sięgają około 3300 r. p.n.e., kiedy to odkryto miedziane rury wodociągowe pod pałacem w starożytnej Europie. Dowody na najwcześniejszą zachowaną osobistą wielkość wanny znaleziono na Wyspie Kreta, gdzie znaleziono 1,5-metrową wannę na cokole zbudowaną z hartowanej ceramiki.

Historia wanien wolnostojących

wanny wolnostojąceWiększość nowoczesnych wanien wykonana jest z termoformowanego akrylu, stali emaliowanej porcelaną, poliestru wzmocnionego włóknem szklanym lub żeliwa emaliowanego porcelaną. Wczesne wanny wolnostojące w Anglii były zazwyczaj wykonane z żeliwa, a nawet cyny i miedzi z nałożoną warstwą farby, która z czasem ulegała odklejeniu. Szkocki wynalazca David Buick wynalazł proces wiązania emalii porcelanowej z żeliwem w latach 80. ubiegłego wieku, pracując w Alexander Manufacturing Company w Detroit. Firma ta, a także inne firmy, takie jak Kohler Company i J. L. Mott Iron Works, rozpoczęły z powodzeniem sprzedaż wanien z emaliowanego żeliwa do porcelany (proces ten trwa do dziś). Firma Crane Company wprowadziła na rynek amerykański kolorowe armatury łazienkowe w 1928 roku i powoli ten napływ opcji projektowych oraz łatwiejsze czyszczenie i pielęgnacja doprowadziły do niemalże upadku wanien w stylu pazurów. W latach 60-tych XX wieku wanny z włókna szklanego stały się standardem w domach, będąc lekkimi i niedrogimi. James R. Wheeler i jego brat Richard w 1979 roku zaadaptowali akryl używany w spa do produkcji wanien akrylowych.

We współpracy ze Spartech Plastics opracowali nowoczesną, współwytłaczaną i trwałą wannę akrylową. Firma American Bath Factory jako pierwsza rozszerzyła ofertę wanien akrylowych o wanny z hydromasażem, wanny na pazury, a także szeroką gamę wanien na cokole i wanny nowoczesne.