Uszczelnianie konstrukcji sauny

Każdy, kto budował kiedyś saunę, na pewno zna się na problemach, które można napotkać podczas ich budowy. W tym artykule skupie się na jednym z nich, a mianowicie, problemu uszczelnienia pomieszczenia, w którym lokalizujemy saunę. Jest to dość często spotykany problem, który ignorowany – przyniesie, prędzej, czy później problemy.

Folie aluminiowa wykorzystuje się do izolowania saun

folia aluminiowa do izolacji saunyW przypadku sauny, temat ich izolacji, jest dość złożony. W przypadku pomieszczeń parowych trzeba zadbać, nie tylko o wodną izolację ścian, ale także o temat strat ciepła w saunie. Jak wiemy, w każdej saunie występuje para – jest to oczywiście naturalne, ponieważ para jest czynnikiem relaksacyjnym i zdrowotnym w saunie. Wszędzie jednak, gdzie występuje para wodna mogą występować grzyby, dlatego nie powinniśmy dopuścić, aby para przenikała do wnętrza ścian, jedynym miejscem, przez, które para powinna uchodzić, to kanały wentylacyjne w saunie. Dobrym materiałem, układanym na ściany jest folia aluminiowa do izolacji sauny, która pełni podwójne zadanie. Pierwszym jest oczywiście, odcięcie pary wodnej od ściany, drugim, natomiast jest izolacja termiczna. Jak wiemy aluminium odbija ciepło – dlatego tak często maty aluminiowe układa się za kaloryferami. Także w przypadku gorącej pary, zastosowanie aluminium na ścianach jest skuteczną metodą na zatrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Sprawdzi się to także w przypadku saun, które umieszczane są na zewnątrz. W tym przypadku jednak chodzi tylko o ciepło.

Doświadczenia konstrukcyjne osób, które budowały kiedyś saunę potwierdzają, że aluminium, to najlepszy środek izolacyjny ścian sauny. Zauważmy, że podobną technologię nie stosuje się nigdzie indziej, a to ze względu na specyficzne warunki, jakie muszą sauny spełniać. Tam sprawdzi się ona idealnie, a miłośnicy parowych kąpieli będą dzięki temu zadowoleni.