Urządzenia pomiarowe: poziomice i lasery krzyżowe

Na placu budowy najbardziej liczy się precyzja wykonania konstrukcji. W realizacji projektu pomagają różne urządzenia miernicze, takie jak niwelatory, pirometry, poziomice, drogomierze, głębokościomierze, kątowniki i dalmierze. Każda budowla musi mieć proste ściany i podłogi, dlatego w dzisiejszym wpisie przyjrzę się różnym sposobom wyznaczania poziomów.

Rodzaje poziomic i zastosowanie laserów krzyżowych

precyzyjny laser krzyżowy - cenaPierwszymi narzędziami pomiarowymi były poziomice wężowe, które działają na zasadzie naczyń połączonych. Są to dwie szklane rurki, wypełnione cieczą i połączone giętkim wężem. Ten prymitywny przyrząd nadal jest stosowany, jeśli trzeba dokonać pomiaru pochyłości terenu o dużej powierzchni. Najbardziej powszechne są poziomice libellowe. Jest to zazwyczaj metalowy przyrząd, z wbudowanymi rurkami wypełnionymi cieczą, z pływającym pęcherzykiem powietrza. Ten przyrząd wyznacza pion i poziom wykorzystując siłę grawitacji. Ten typ poziomicy jest tani i najprostszy w obsłudze, jednak wykonany nią pomiar, zwłaszcza na większej powierzchni, jest niedokładny. Dlatego coraz powszechniejszy w użyciu staje się precyzyjny laser krzyżowy – cena może wydawać się wygórowana, jednak jest to najlepsze urządzenie pomiarowe dostępne na rynku. Jest ono proste w obsłudze, zazwyczaj posiada dwa przyciski. Jeden od zasilania, a drugi służy do wyboru ilości wyświetlanych linii: poziomej, pionowej lub obu naraz. Poziomica laserowa sama się ustawia, od razu po włączeniu. Można też ponownie ustawić ją w czasie pracy, kiedy na przykład potrzebujemy wyznaczyć poziom w innym pomieszczeniu. Poziomice laserowe są sprzedawane w zestawie ze specjalnym uchwytem, który umożliwia stabilne postawienie przyrządu na podłodze czy blacie stołu. Uchwyt może być również zawieszony na ścianie przy pomocy haka, wkręcony do statywu albo przyczepiony do metalowej belki na magnes. Laser krzyżowy jest małych rozmiarów, więc transport i użytkowanie go są bardzo wygodne.

Poziomica laserowa to nowoczesne, wielofunkcyjne i proste w obsłudze narzędzie, które jest gwarancją precyzyjnego pomiaru. W szybki sposób pozwoli dokonać poziomowania podłogi, ściany czy dowolnego elementu, który musi zostać umieszczony pod danym kątem. Tak niezawodne i precyzyjne urządzenie na pewno zostanie docenione przez profesjonalistów i laików.