Szkolenia z ochrony danych

Priorytetem jest dla mnie, aby w mojej firmie wszyscy pracownicy przestrzegali przepisów. Zgodnie z zasadą wzajemności, ja również dbam o to, aby ich prawa były należycie przestrzegane. Dużo się ostatnio mówi o przestrzeganiu ochrony danych osobowych. Postanowiłam zbadać głębiej temat, tak aby nikt nie mógł mi zarzucić niekompetencji w tym temacie i aby moi pracownicy czuli, że ich dane są odpowiednio zabezpieczone. Akurat niedaleko mojego miejsca zamieszkania było otwarte szkolenie na ten temat. 

Jak odpowiednio chronić dane osobowe? 

ochrona danych osobowych szkolenieAkurat miałam wolny dzień i trochę zaspałam, dlatego spóźniłam się kilka minut. Początkowo nie mogłam znaleźć sali w której odbywał się wykład, ale w końcu zobaczyłam na drzwiach jednej z auli napis ochrona danych osobowych szkolenie. Szybko weszłam, cicho przepraszając za spóźnienie i tym samym zakłócanie przebiegu wykładu. Na szczęście nikt mi nie miał tego za złe. Niewiele też straciłam, ponieważ przez te kilka minut prowadzący zdążył się tylko przedstawić i zaznajomić uczestników z tym jaki będzie przebieg szkolenia. W trakcie trwania wykładu dowiedziałam się wielu przydatnych informacji. Między innymi tego, że istnieją specjalne programy komputerowe, które zabezpieczają dane osobowe zawarte w plikach przed wirusami, które mogą spowodować tak zwany wyciek danych. Dowiedziałam się również w jaki sposób powinnam przechowywać firmowe dokumenty oraz kto może bez zgody pracownika poznać jego dane osobowe. Okazało się, że nawet nie każdy urząd ma takie uprawnienia. Było to dla mnie niezwykle ciekawe. Tak samo jak informacja o tym, że istnieją specjalne zgody do rozporządzania danymi pracownika, i że pracownik wcale nie musi takiej zgody podpisywać. Dowiedziałam się też, co zrobić jeżeli, któryś z pracowników odmówi jej podpisu. Na końcu szkolenia dostaliśmy do rozwiązania test. 

Test miał za zadanie sprawdzić czy wyciągnęliśmy ze szkolenia na temat ochrony danych osobowych odpowiednie wnioski i zawierał głównie otwarte pytania o ochronę danych w praktyce. Nie miał on żadnych negatywnych konsekwencji, a jedynie miał za zadanie sprawdzenie tego czy czegoś się nauczyliśmy. Ponieważ byłam żywo zainteresowana tematem i w trakcie wykładu sumiennie prowadziłam notatki, nie miałam problemów z rozwiązaniem. Od teraz na pewno będę chroniła dane moich pracowników jak najlepiej.