Szablon do malowania mebli

Dekoracyjne szablony do malowania mebli są bardzo rozpowszechnionym narzędziem wśród wszystkich stolarzy, którzy zajmują się odnawianiem starych mebli. Pozwalają one na błyskawiczne i precyzyjne wykonanie wybranego wzoru na powierzchni mebla bez konieczności bardzo mozolnego i męczącego malowania ręcznego.

Samoprzylepne szablony do malowania drewna

szablony do dekorowania mebliNajczęściej używane szablony do malowania mebli są zapożyczone z szablonów modelarskich. Są więc wykonane z twardego papieru lub tworzywa podobnego do tego, jakie używane jest do produkcji taśm malarskich, i posiadają z jednej strony warstwę słabego kleju, umożliwiającego pewne przymocowanie szablonu do drewna na czas malowania. Szablony do dekorowania mebli, podobnie jak i taśmy malarskie, są częściowo lub całkowicie wodoodporne, więc mogą być używane z wieloma różnymi rodzajami farb, służącymi do dekoracji drewnianych powierzchni. Najczęściej bywają używane do malowania farbami akrylowymi, najbardziej uniwersalnymi farbami na bazie wody. Podobieństwa szablonów do taśm malarskich można również zauważyć pod kątem ich użyteczności. Szablony są zwykle elastyczne i giętkie, więc mogą być zaginane na rogach mebli tak by tworzyć ozdoby wychodzące poza jedną tylko stronę. Nie są one również wyłącznie prostymi szablonami, gdyż niektóre mogą mieć bardzo rozbudowane, skomplikowane wzory do naniesienia na powierzchnię.

Niektórzy artyści i stolarze preferują sztywne szablony, które są nieco łatwiejsze do zastosowania, należą do wielorazowych, w przeciwieństwie do papierowych szablonów które szybko ulegają uszkodzeniom, aczkolwiek nie pozwalają na malowanie po jednej linii nawet wzdłuż rogów mebli. Sztywne szablony są natomiast wygodniejsze do szybkiego malowania jednorazowego wzoru czy ozdoby.