Sposób druku naklejek

 

Naklejki samoprzylepne to coś zupełnie normalnego i często spotykanego w życiu. Służą jako ozdoby, oznaczenia, a nawet gadżety reklamowe. Jak się okazuje, sposób ich wykonania nie jest już taki oczywisty. Cały proces przebiega dość szybko i łatwo, dlatego warto poruszyć ten temat. Być może stanie się to dla kogoś sposobem na dodatkowy zarobek, oczywiście korzystając ze wsparcia kogoś, kto ma ploter solwentowy i papier do tego.

Jak drukuje się naklejki samoprzylepne?

druk naklejek samoprzylepnychTego typu naklejki na początku wykonywane są w programie do grafiki wektorowej. Plik z zaznaczonymi marginesami oraz obszarem spadu (miejsca w którym gilotyna rozetnie naklejki) trafiają do plotera solwentowego. Tam za pomocą bardzo mocnego atramentu rozpoczyna się komputerowy druk naklejek samoprzylepnych. Ploter do drukowania wykorzystuje model kolorów CMYK. Oznacza to cztery barwy, które są mieszane w maszynie, aby uzyskać taki kolor. Są to barwy czarne, niebieskie, zielone oraz żółte. Do plotera wkłada się odpowiedni papier. Przed umieszczeniem arkusza w maszynie odkleja się górną warstwę zabezpieczającą powierzchnię do druku. Ta strona jednak nie jest samoprzylepna. Po wydrukowaniu nie można powiedzieć, że skończyliśmy pracę z tymi naklejkami. Powierzchnia, na której znajdują się grafiki laminuje się, czyli pod wpływem wysokiej temperatury nakleja się folię ochronną. Następnie gilotyna przecina naklejki, są one łączone w pliki i przygotowywane do wysłania. W mniejszych agencjach naklejki rozcina się nożykiem do papieru. Dlaczego do druku wybiera się ploter? Powód jest prosty. Taka maszyna jest bardzo dokładna i nie trzeba poprawiać druku. Dodatkowo obsługuje wiele rodzajów papieru, więc także ten od naklejek. W przypadku takiego papieru, na pewno można powiedzieć, że w fazie druku jest bardzo sztywny i maszyna musi zostać do niego dostosowana.

Praca z taką maszyną nie jest szczególnie trudno. Najważniejsze jest, aby prawidłowo zamontować papier w ploterze oraz sprawdzić poziom tuszu lub atramentu. Warto co jakiś czas kontrolować, czy nie ma żadnych plam na arkuszu, ponieważ te naklejki nie będą mogły trafić do klienta. Jeśli zdarzy się taki przypadek, zazwyczaj nie przerywa się druku, ponieważ plamy maja niewielką powierzchnię. Drukuje się kilka dodatkowych naklejek, którymi uzupełnia się plik.