Specjalna membrana chroni nasz dach

Dach to nie tylko stelaż pokryty dachówkami. Jest to kluczowy element izolacyjny w naszym domu. Każdy, kto kiedykolwiek widział cały proces budowania dachu od podstaw, jest świadomy tego, ile warstw różnych materiałów się na niego nakłada. Każda z nich spełnia nieco inne funkcje. Jednym z ważniejszych elementów dachu jest membrana. Pełni ona głównie funkcję hydroizolacyjną, będąc buforem pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem domu.

Właściwości membrany dachowej

membrana dachowa pvcKażdy, kto widział kiedyś budowę domy, doskonale wie, ile pracy potrzeba, żeby stworzyć prawidłowy dach. Nie chodzi tu o jego kształt, tylko o funkcję zabezpieczającą dom przed gromadzeniem wilgoci i chroniącą przed utratą ciepła. Najczęściej stosowana jest na dachach membrana dachowa pvc, która z jednej strony zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi, a z drugiej strony pomaga wilgoci wydostać się na zewnątrz. Membrana nakładana jest  na konstrukcję dachu i mocowana tak, żeby torzyła szczelną powłokę. Jest to powłoka jednowarstwowa, ale w zupełności wystarczy do tego, żeby chronić dom przed opadami atmosferycznymi. Musi być tylko profesjonalnie zamontowana. Membrany stosuje się zarówno na dachach skośnych, jak i na dachach płaskich. Ogromną zaletą membran jest to, że są paroprzepuszczalne, dzięki czemu cała para wodna z wnętrza domu wydostaje sie na zewnątrz, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w domu. Duża wytrzymałość na zerwania membrany PCV powoduje, że nic się z nią nie stanie na przestrzeniu wielu lat, mimo drgań konstrukcji budynku, które są naturalnym zjawiskiem. Dla wszystkich zwolenników rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska dobra wiadomość jest taka, że membrany są zazwyczaj materiałem w stu procentach ekologicznym, biodegradowalnym. Dzięki dużej elastyczności membrany można ją montować nawet w niskich temperaturach, ale też w trakcie dużego upału.

Dach jest takim elementem domu, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Chroni on nasz dom przed opadami atmosferycznymi, utrzymuje ciepło, ale też odprowadza nadmiar pary wodnej. Jednym z kluczowych materiałów, stosowanych na dachach, jest specjalna folia, zwana membraną PCV. Wyjątkowo wytrzymała na działanie deszczu, niezwykle elastyczna, ukryta pod dachówką, jest niezbędna w każdym budynku.