Rola chwytaków obrodowych w procesie produkcji.

Chwytaki przemysłowe są oprzyrządowaniami technologicznymi manipulatorów robotów pozwalającymi na manipulowanie przedmiotami. Ich głównym zadaniem jest uchwycenie przedmiotu we właściwej orientacji oraz pozostawienie go w miejscu docelowym. Kiedy przedmiot jest transportowany chwytak musi utrzymać materiał bez względu na działające siły zewnętrzne. W związku z automatyzacją wielu obszarów produkcji chwytaki stały się ich nieodłączną częścią.

Czym są chwytaki przemysłowe?

przemysłowy chwytak obrotowyRola chwytaków w procesie produkcji ostatnimi czasy stała się nieoceniona. Dzięki różnorodnej konstrukcji tych elementów mogą one spełniać rozmaite funkcje. Do najbardziej powszechnych należą: przenoszenie elementów, montaż, testowanie, paletyzacja oraz sortowanie. Możemy je podzielić na kilka grup, a najpopularniejszym jest podział na rodzaj napędu. Możemy zatem spotkać się z chwytakami o napędzie mechanicznym, pneumatycznym, hydraulicznym czy elektromagnetycznym. W większości przypadków chwytaki elektryczne oraz pneumatyczne posiadają takie same mocowania ułatwiające ich wymianę. Jeśli chodzi o powszechnie znany przemysłowy chwytak obrotowy, jak sama nazwa wskazuje umożliwia on nie tylko transport, ale również obrót materiałów. Ich zastosowanie możemy odnaleźć na wielu etapach, poprzez załadunek oraz rozładunek towaru, jak i operacje montażowe czy umieszczanie gotowych produktów w opakowaniach. Wysoka jakość tych elementów zapewnia odporność na wszelkie niespodziewane czynniki zewnętrzne, z którymi mamy do czynienia głównie w trakcie transportu. Służą one zarówno do transportu dużych materiałów, jak i tych mniejszych o niewymiarowych wielkościach. Są one łatwe w obsłudze, a co za tym idzie sam proces produkcyjny przebiega dużo sprawniej. Największą popularnością wśród chwytaków cieszą się te zasilane energią elektryczną. Wynika to głównie z faktu, że są stosunkowo tanie. Ponadto w ich przypadku nie musimy montować dodatkowych kompresorów czy filtrów.

Chwytaki przemysłowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w procesach produkcyjnych. To właśnie one są obecne podczas sortowania, paletyzacji, transportu, pakowania czy depaletyzacji. Każdy z nich posiada odmienne, indywidualne funkcje przydzielone do określonej pracy. Ich największą zaletą jest przyspieszenie oraz usprawnienie wszystkich wymienionych powyżej procesów.