Rodzaje opasek kablowych

Instalacja urządzeń elektronicznych często wymaga podłączenia wielu przewodów. Sprawia to, że ewentualna plątanina kabli może w znaczącym stopniu utrudnić późniejsze czynności konserwacyjne. Właśnie dlatego instalatorzy bardzo często stosują środki, które pozwalają zapanować nad dużą ilością przewodów doprowadzanych do urządzeń.

Kable i sposoby ich organizacji

Opaski kabloweW niektórych miejscach stosowane są również schematy podłączeń, które umożliwiają szybkie zlokalizowanie przewodów pełniących określoną rolę. Opaski kablowe natomiast pozwalają zorganizować dane grupy przewodów. Dzięki nim możliwa jest organizacja w szafie sterowniczej czy w innym rozwiązaniu, w którym na małej przestrzeni stłoczonych jest wiele przewodów zasilających i transmisyjnych. Wykonane są one przeważnie z wytrzymałych tworzyw sztucznych co pozwala na ich zastosowanie również w innego rodzaju instalacjach. Podczas zakupu opasek należy kierować się przede wszystkim ich wymiarami. Cechami charakterystycznymi są średnica oraz długość. W wielu przypadkach ważny jest również kolor, który pozwala rozgraniczyć dane pary przewodów. Warto dodać, że ze względu na swoją dużą wytrzymałość mechaniczną a także odporność chemiczną są one również stosowane do innych rozwiązań. Opaski kablowe znajdują się w ofercie każdego większego sklepu, punktach stacjonarnych związanych z dystrybucją podzespołów elektronicznych oraz w sklepach internetowych.

Wszystko to sprawia, że są one powszechnie dostępne dla każdego kto potrzebuje taniego oraz niezawodnego rozwiązania do mocowania różnego rodzaju kabli. Ze względu na swoją wytrzymałość często są one również stosowane na zewnątrz pomieszczeń. Przykładem mogą być mocowania wszelkiego rodzaju banerów reklamowych czy powierzchni reklamowych, gdzie do naciągu są używane właśnie opaski samozaciskowe.