Rodzaje izolacji termicznych rurociągów

Obecnie w budownictwie panuje trend na energooszczędne, a nawet pasywne domy. Dom energooszczędny jest znacznie tańszy w utrzymaniu, a jego eksploatacja jest dużo bardziej przyjazna środowisku. Mniejsze zużycie energii to z jednej strony niższe koszty dla mieszkańców, z drugiej zaś mniejsza eksploatacja złoży naturalnych oraz mniej zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Co zrobić, aby nasz dom był ekonomiczny i przyjazny środowisku? Zmniejszyć straty ciepła poprzez jego izolację.

Izolacja instalacji – zastosowanie i materiały

cienka izolacja termicznaSolidna warstwa ocieplenia budynku to w dzisiejszych czasach norma. Izolacji podlegają zarówno fundamenty, ściany oraz dach obiektu. Zapobiega to uciekaniu ciepła z budynku, a dzięki temu pozwala na wykorzystanie energooszczędnych źródeł ciepła oraz znaczną oszczędność na kosztach ogrzewania. Choć termoizolacja budynku jest najważniejszym elementem, nie bez znaczenia jest również izolacja instalacji znajdujących się w domu. Otuliny rur pozwolą na zmniejszenie strat ciepła w instalacjach grzewczych, co spowoduje jeszcze bardziej wydajną i ekonomiczną pracę. Najważniejszą instalacją, na jaką należy zwrócić uwagę, jest instalacja centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Tutaj straty ciepła na drodze od pieca do odbiornika, czyli grzejników lub punktu poboru wody, są największe, a pozbycie się ich będzie miało realny wpływ na rachunki. Nie chodzi tu oczywiście o grubą warstwę styropianu, który ma osłaniać rury. Cienka izolacja termiczna wykonana z odpowiedniego materiału w zupełności wystarczy i doskonale spełni swoją rolę. Materiałów, z których produkowane są otuliny rur, jest wiele, a każdy z nich posiada nieco inne parametry i wykorzystywany jest w innych sytuacjach. Cienka izolacja termiczna z pianki polietylenowej jest najlepszym rozwiązaniem do ocieplania rur z czynnikiem grzewczym. Pianka polietylenowa pracuje w temperaturach od -80 do 105 stopni, nie wchłania pary wodnej, sprawdzi się zarówno w suchych i wilgotnych warunkach. Wełna mineralna i szklana natomiast, jest materiałem idealnym na bardzo wysokie temperatury (sięgające nawet 500 stopni), dlatego używana jest najczęściej w kotłowniach i w przemyśle. W instalacjach chłodniczych z kolei spotykamy pianki na bazie syntetycznego kauczuku.

Wybierając otulinę na rury powinniśmy się kierować przede wszystkim rodzajem instalacji, temperaturą czynnika w niej płynącego oraz temperaturą otoczenia. Do tych warunków należy dopasować rodzaj materiału izolacyjnego. Warstwa izolacji niekoniecznie musi być bardzo gruba. W zależności od zastosowanego materiału, izolacja może mieć nawet kilka milimetrów grubości, a mimo tego doskonale spełni swoją rolę.