Renesans papierowych opakowań

Coraz więcej ludzi, a co za tym idzie organizacji i przedsiębiorstw, angażuje się w ochronę środowiska. Zmiany klimatyczne sugerują, że to ostatni dzwonek dla ratowania życia na naszej planecie. Jednym z najgorszych trucicieli jest plastik i wszelkie wyroby z niego. Ich trwałość i żywotność, sięgająca kilkuset lat, co prawda ułatwia, ale następnie niszczy życie użytkowników i nie tylko. Zatem wszędzie tam, gdzie to możliwe, wyroby z plastiku zastępuje się wyrobami z materiałów naturalnych, łatwo degradowalnych. W przypadku opakowań, na „salony” wraca papier.

Gdzie możemy korzystać z papierowych toreb?

torba papierowa z nadrukiemNajkrótsza i najpełniejsza odpowiedź na to pytanie, to: wszędzie. Wszędzie tam, gdzie dzisiaj korzystamy z toreb plastikowych, można śmiało wprowadzić torby papierowe. Może to być torba papierowa z nadrukiem logo i nazwy firmy, do której doklejane są uchwyty z papierowego sznurka. Taka torba świetnie nadaje się do prezentowania materiałów reklamowych firmy, ale także do pakowania zakupionych towarów, jako że udzwig dobrej, papierowej torby jest nie mały. Ponadto takie torby mogą mieć różne rozmiary i kształty, co ułatwia ich wykorzystanie. Inny rodzaj papierowych toreb ma wycinane i  wzmacniane kartonem „uszy”. W takie torby najczęściej pakowane są wyroby konfekcyjne, gdyż ich udźwig jest mniejszy. Wracają „do łask” zwykłe torby papierowe do pakowania towarów sypkich. Są przewiewne, więc zdrowe i nie powodują psucia się zawartości. Papier, z którego robione są torby, ma różną grubość, czyli gramaturę i naturalnie zróżnicowaną barwę: biel, szarość i brąz. Oczywiście może być barwiony na wszystkie inne kolory. Powrót do papierowych opakowań jest nadzwyczaj pożyteczny. Nie tylko dlatego, że można je łatwo i skutecznie utylizować – bez szkody dla środowiska, lecz co ważniejsze poddają się recyklingowi i to w każdej postaci.

Więc nie tylko papierowe opakowania, również karton i papier gazetowy.Godny pochwały jest fakt, że w wyroby papierowe angażuje się wzornictwo, bo moda jest napędem wielu działań. Zatem można mieć nadzieję na rychłą eliminację z rynku opakowań plastiku i zastąpienie go papierem. Będzie to duży krok w kierunku zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i lepszych warunków życia dla przyszłych pokoleń.