Refluks z odpowiednią dietą

Pewnie wiele osób z nas słyszało o refluksie albo nawet jest osobą, której ta dolegliwość utrudnia życie. Refluks to przypadłość związana z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku co może niekorzystnie wpływać na komfort życia. Przy refluksie należy zmienić swoje nawyki rozpoczynając od ułożenia sobie odpowiedniego schematu jedzenia i produktów, które możemy spożywać przy tej dolegliwości.

Dobór diety przy refluksie

odpowiednia dieta przy refluksieDieta, którą stosują miliony osób zwykle kojarzona jest z celami odchudzającymi. Jednak są momenty, w których trzeba zastosować ją nie tylko z powodów utrzymania zgrabnej sylwetki, ale zdrowotnych. Odpowiednia dieta przy refluksie jest kluczowa do tego, aby łagodzić objawy przechodzenia tej dolegliwości. Jest to dieta lecznicza, której głównym celem jest dobranie odpowiednich pokarmów, które nie zalegają długo w żołądku ani nie są trawione przez długi okres czasu. Tutaj należy pozbyć się przede wszystkim wszelkich bardzo tłustych pokarmów, gdyż to one są najcięższe dla naszego organizmu. Następnie wykreślimy rzeczy kwaśne takie jak cytrusy i pomidory, które mogą porządnie podrażnić nasz żołądek. Dalej rzeczy, które pobudzają wydzielanie kwasu solnego w żołądku, czyli czekolada, mięta pieprzowa i niektóre warzywa cebulowe. Oczywistym jest to, iż alkohol, kawa i mocna herbata, a także gazowane napoje również nie są wskazane przy refluksie. W diecie wspomagającej łagodzenie objawów refluksu powinny dominować potrawy podnoszące ciśnienie w dolny zwieraczu przełyku, co zapobiega cofaniu się treści żołądkowej. Będą to przede wszystkim produkty wysokobiałkowe jak przetwory mleczne, drób, wołowina i chude ryby. Kiedy już zrozumiemy co można jeść, a czego nie musimy zmienić ilość posiłków. Najlepiej jeść 5-6 małych posiłków w ciągu dnia, które spożyjemy powoli i bez stresu. Pamiętajmy też, aby po posiłku nie kłaść się, gdyż to może wzmóc objawy refluksu. 

Dieta lecznica w walce z objawami refluksu nie jest najbardziej wymagająca. Wystarczy zrezygnować z niektórych rodzajów pokarmów, a także zainteresować się systematycznym spożywaniem mniejszych porcji posiłku. Dodatkowo jeść należy tak, aby nie odczuwać stresu i pośpiechu. Jak widać dieta przy refluksie wystarczy zmiany kilku rzeczy i nie jest trudna w prowadzeniu.