Przekładniki pomiarowe – zasada działania

 

Przekładnik prądowy jest urządzeniem, które pozwala na pomiar dużych natężeń prądu miernikami o mniejszych zakresach pomiarowych. Jest ono niezwykle przydatne podczas codziennego użytkowania. Dzięki niemu praca wielu urządzeń jest znacznie bezpieczniejsza i niezawodna. Zadaniem przekładników jest zapewnienie izolacji galwanicznej obwodu pomiarowego od głównego toru wysokiego napięcia.

Zastosowanie przekładników prądowych

przekładniki prądowe pomiarowePrzekładniki dzielą się na dwa rodzaje: prądowe oraz napięciowe. Jak łatwo się domyślić podział ten dotyczy rodzaju przetwarzanej wielkości fizycznej. Dziś nieco bliżej przyjrzymy się zasadzie działania przekładnika prądowego. W obwodach, w których wartość prądów sięga nawet do tysięcy amperów niezwykle niebezpieczne jest wykonywanie bezpośrednich pomiarów. To właśnie w takich sytuacjach przekładniki prądowe pomiarowe sprawdzają się doskonale. Urządzenie to składa się z dwóch uzwojeń – pierwotnego i wtórnego. Nawinięte są one na wspólny rdzeń. Uzwojenie pierwotne włączone jest szeregowo do obwodu prądowego. Z kolei wtórne – ma za zadanie zasilenie obwodów prądowych przyrządów pomiarowych i przekaźnikowych. Jak zatem działa sam przekładnik? Prąd wtórny jest proporcjonalny do pierwotnego, jednak jego wartość jest tak mala, że możemy ją zmierzyć w pełni bezpiecznie dostępnymi przyrządami pomiarowymi. Dzięki przekładnikowi prądowemu możliwe jest dokonanie pomiarów za pomocą mierników o niewielkim zakresie, oddzielenie galwaniczne przyrządów od obwodu kontrolowanego oraz umieszczenie przyrządów w dużej odległości od obwodu kontrolowanego, co pozwala zabezpieczyć przyrządy przed wpływem pól magnetycznych danego obwodu.

Jak widzisz liczba zastosowań przekładników pomiarowych jest naprawdę imponująca. Co ciekawe przekładniki prądowe dzielą się na kilka innych rodzajów, takich jak uniwersalne na szynę i przewód, z otwieranym rdzeniem czy też trójfazowe.