Projektowanie w technologii 2D

W ostatnich latach bardzo dużą popularność zdobywa technologia drukowania 3d. Druk 3d zdobywa bardzo dużą popularność także w medycynie, szczególnie w inżynierii biomedycznej. Technologia druku 3d pozwala na odtworzenie dowolnej kości w ciele człowieka. W tej dziedzinie druku 3d wiele instytucji naukowych i korporacji prowadzi własne badania.

Zastosowanie druku 3d

projektowanie 3d wrocławDrukowanie 3d jest to osadzanie przedmiotów, kształtów w przestrzeni. Zasadą działania drukarek 3d jest układanie na sobie materiału warstwa po warstwie. Tak ułożony na sobie materiał tworzy kształt przedmiotu. Drukowanie 3d znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki. W inżynierii mechaniczno-medycznej technologia 3d dopiero zaczyna święcić triumfy. Coraz częściej można przeczytać, że naukowcy zbudowali doskonałą protezę ręki lub nogi za pomocą technologii 3d. Drukowanie 3d jest na chwilę obecną najbardziej popularne w drukowaniu makiet architektonicznych. Obecnie wiele makiet architektonicznych prezentujących nowe projekty buduje się za pomocą druku 3d. Za pomocą druku 3d można wydrukować dowolny przedmiot. Ograniczeniem jest tylko wielkość drukarki. Istnieją już drukarki, które drukują domy. Drukarki 3d potrafiące wydrukować dom są bardzo duże. Taka drukarka ma kilka metrów wysokości oraz kilka metrów szerokości. Zwiększone zapotrzebowanie na usługi drukowania 3d spowodowało wysyp firm świadczących takie usługi. Krótki przegląd rynku potwierdził, że jeżeli chodzi o projektowanie 3d Wrocław jest największym ośrodkiem w Polsce. We Wrocławiu działa bardzo dużo firm oferujących usługi projektowania modeli 3d oraz druku modeli 3d. We Wrocławiu działa jedyny start-up w Polsce, który zajmuje się drukowaniem  w 3d elementów ludzkiego oka. Za pomocą technologii 3d wydrukowano soczewkę ludzkiego oka, która służy w operacjach zaćmy. 

Ceny drukarek 3d zaczynają się od 1000 złotych. Za 1000 złotych możemy kupić najprostszą drukarkę. Jednak dla osoby, która chce rozpocząć swoją przygodę z wydrukami 3d lub chce poznać technologię 3d jest to sprzęt wystarczający. Niszę w branży zauważyły także zakłady poligraficzne. Wiele z drukarni rozszerza swoją ofertę o wydruki w technologii 3d. Jest to doskonałe uzupełnienie oferty tradycyjnych usług poligraficznych.