Profesjonalna opieka od samego początku

 

W dobie nowoczesności i udogodnień zajście w ciążę nie zawsze okazuje się łatwe, lub nie zawsze kobieta tego chce. Kiedy jednak ciąża już się pojawi, od samego początku pragniemy aby dziecko rozwijało się prawidłowo, by było zdrowe, a w tym może pomóc specjalistyczny sprzęt medyczny dedykowany jeszcze nienarodzonym.

Większe poczucie bezpieczeństwa dzięki aparatom KTG

Aparaty KTGCzłowiek od najdawniejszych czasów został zaprogramowany na walkę o przetrwanie, a kobiety od zawsze mają tak rozwinięty instynkt macierzyński, że dla swojego maleństwa są gotowe zrobić wszystko. Właśnie dlatego medycyna wychodzi naprzeciw współczesnym kobietom poprzez zapewnienie im opieki perinatalnej na najwyższym poziomie. Od pierwszych dni ciąży priorytetem kobiety ciężarnej i lekarza, do którego się zgłasza, jest obserwacja płodu, aby kontrolować jego prawidłowy rozwój. Jeżeli coś by było nie tak, dzięki nowoczesnych metodom badań, od razu można to wykryć. Aparaty KTG są najpewniejsze w określeniu pracy serca płodu. Kiedy w okolicy 20 tygodnia przyszła mama może posłuchać bicia serca swojego dziecka, jest spokojniejsza o jego rozwój, ponieważ wie, że wszystko z nim w porządku. Tak to wygląda na wizytach, ale KTG jest bardzo ważnym elementem diagnozy dobrostanu płodu na oddziałach, gdzie potrzebna jest stała kontrola, takich jak patologia ciąży. W takim wypadku badanie wykonuje się częściej, a czas wykonania dostosowuje lekarz. Aparat do zapisu tokokardiograficznego złożony jest z monitora wraz z drukarką i z pelot, które podczas badania znajdują się bezpośrednio na brzuchu. Drukarka jest niezbędna do uzyskania zapisu, który będzie można później dołączyć do dokumentacji medycznej pacjentki. Ilość pelot jest uzależniona od tego, czy aparat służy do obserwowania ciąży jedno- czy wielopłodowej. W przypadku jednego dziecka jest pelota przeznaczona do słuchania pracy serca płodu, a druga służy do rejestracji pracy skurczowej macicy – najlepszy zapis jest po umieszczeniu jej w okolicy dna macicy. Odgłosu pracującego serduszka szukamy najczęściej w dolnych partiach brzucha, jednak to zależy od tygodnia ciąży i ułożenia płodu wewnątrz macicy, dlatego tego typu zapis powinna podłączyć osoba doświadczona lub do tego przeszkolona. Badanie jest wykonywane w celu wykluczenia wszelkich powikłań, więc nie można podejść do tego obojętnie.

Tam, gdzie możemy pomóc – pomagajmy. Małe dziecko, które jest w brzuchu matki, nie powie nam, że coś jest nie w porządku, jednak jego serduszko powie nam więcej niż tysiąc słów. Spokojna mama to spokojny maluch, więc jest się o co starać.