Po co bada się odczyn gleby?

Owoce, warzywa czy zboża mają różnorodne wymagania. Aby plony były bogate, a rośliny zdrowe należy zbadać szczegółowo glebę. Jeśli brakuje w niej makro i mikroelementów będzie trzeba je dostarczyć, zatem wiedza o składzie gleby jest kluczowa w dobrej hodowli. Jeśli chodzi kwasowość gleby, to można ją modyfikować w zależności od potrzeb. Badanie gleby nie jest drogie, a dostarcza sporo informacji, które pomogą w uzyskaniu satysfakcjonujących upraw.

Lepsze plony dzięki badaniu odczynu gleby?

badanie odczynu gleby przez ekspertówBadanie odczynu gleby przez ekspertów pozwoli na sprawdzenie jej właściwości. Aby plony były owocne, należy znać dokładne właściwości gleby, aby ewentualnie je zmodyfikować, aby wybrane rośliny w niej prawidłowo rosły. Kiedy nie sprawdzi się odczynu gleby przed zasadzeniem roślin, można uzyskać mierne plony, rośliny mogą chorować, mogą również wyglądać nieestetycznie. Jeśli jednak nie chce się ingerować w skład gleby, należy wybrać rośliny, które akurat będą się czuły dobrze w zaistniałym środowisku. W środowisku bardzo kwaśnym dobrze będzie wzrastać borówka amerykańska czy żurawina. W środowisku kwaśnym dobrze czuje się malina, rododendron. Środowisko lekko kwaśne jest dobre dla róż, gruszki oraz magnolii. W środowisku obojętnym wzrastać będzie morela, śliwa czy czereśnia, Na rynku dostępne są proste testy płytkowe, które wskazują odczyn pH gleby. Można potraktować to jako wstępna badanie. Po wysłaniu próbki gleby do specjalnego laboratorium można otrzymać szczegółowe informacje o składnikach gleby oraz jej zawartość makro i mikroelementów. Im więcej danych, tym bardziej precyzyjnie można dobrać roślinność do zasadzenia. Gleby zasadowe można zakwasić siarczanem amonu lub torfem, a na gleby o kwaśnym pH bardzo dobrze będzie działało wapnowanie, aby podwyższyć jej pH. Jak powszechnie wiadomo, gleby kwaśne lubiane są przez rośliny wrzosowe, natomiast gleby zasadowe przez rośliny skalne.

Warto skorzystać z profesjonalnego badania odczynu gleby, poznając dokładny skład gleby. Pomoże to w odpowiednim dobraniu roślin oraz środków pielęgnacyjnych czy nawozów. Używanie źle dobranego nawozu będzie powodowało niszczenie plonów i jest sprzeczne z zasadami. Aby móc bez przeszkód czerpać satysfakcję z hodowli roślin, należy znać dokładny skład gleby.