Płyny glikolowe do instalacji

W instalacjach grzewczych, chłodniczych czy klimatyzacjach używane są specjalne płyny, które chronią przed korozją oraz zamarzaniem płynów. Zalecane jest stosowanie ekologicznych płynów glikolowych, które zawierają glikol propylenowy. Co 5 lat powinno sprawdzać się płyn, jego pH oraz gęstość. Płyn z upływem lat może zmieniać swoje właściwości, zatem należy kontrolować jego stan. Nie zalecane jest stosowanie płynów zawierających glikol etylowy, gdyż ma on zdecydowanie gorsze właściwości.

Jaki płyn będzie odpowiedni do instalacji?

bezpieczne płyny do instalacji C.O. i pomp ciepłaGlikole zawierające dodatki to bezpieczne płyny do instalacji C.O. i pomp ciepła które zabezpieczają przed korozją, tworzeniem się osadów oraz drobnoustrojów. Nie stosuje się samego glikolu, ponieważ jest on wysoce korozyjny. Stosowane są środki skoncentrowanego glikolu z inhibitorami korozji. Stosowane są glikole etylenowe oraz propylenowe. Ten drugi częściej stosowany jest jednak do pomp ciepła, ponieważ jest on bardziej ekologiczny. Płyn również nie jest toksyczny, dlatego stosowany jest w takich instalacjach, gdzie istnieje możliwość, że przedostanie się do wody pitnej. Bezpieczne płyny do instalacji C.O. mają odpowiednie przeciwutleniacze oraz stabilizatory, przez co spełniają obowiązujące warunki. Bezpieczne płyny mogą być stosowane do instalacji grzewczych, chłodniczych czy klimatyzacji. Są one niskozamarzające i dzięki temu chronią układy przed zmarznięciem oraz przegrzaniem. Specjalne środki chronią nie tylko przed powstawaniem korozji, ale także przed rozwijaniem się flory bakteryjnej. Wydłużają również żywotność instalacji oraz pomp, zapobiegają tworzenia się kamieni. Rodzaj wybieranego płynu powinien zależeć od rodzaju instalacji oraz jej wielkości, ponieważ na rynku jest wiele środków przeznaczonych do tego celu, warto swój wybór skonsultować ze specjalistą.

W pompach ciepła oraz różnego rodzaju instalacjach używa się specjalnych roztworów, odpowiednio uszlachetnionych, chroniących przed powstawaniem korozji. W układach pomp istotną cechą płynów jest to, że posiadają dobre właściwości smarne. Polecane płyny są bezzapachowe i bezpieczne dla środowiska. Producenci pomp ciepła nie zalecają stosowania roztworów spirytusu, tylko ekologicznych płynów opartych na glikolu propylenowym.