Piękno porcelany z Chodzieży

Piękno porcelany doceniały już nasze prababcie. Serwisy talerzy i filiżanek były przekazywane z pokolenia na pokolenia jako największy dar, czy to w postaci posagu czy jako spadek, a może pamiątka rodzinna. Sięgano po nie tylko na wyjątkowe okazje: na święta lub rodzinne uroczystości. Przepiękne, pamiętające historię, delikatnie złocone, kruche niczym kryształ zastawy były ozdobą stołów przez długie stulecia.

Porcelana pochodząca z Chodzieży

porcelana chodzieżDziś mało kto posiada w swojej szafie zestaw porcelany. Tej prawdziwej porcelany, wyrabianej według przedwojennej receptury. Głównie dzieje się tak za sprawą wysokich cen jakie należy zapłacić za prawdziwy porcelanowy serwis. Ceny mogą dochodzić nawet do kilku tysięcy. Nic w tym jednak dziwnego bowiem taka porcelana to prawdziwy unikat. Do takich unikatów należy właśnie porcelana chodzież. Jej historia sięga 1852 roku. Fabryka przeżywała swoje wzloty i upadki. Wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, ale przetrwała do dziś, a razem z nią porcelana o niebanalnym i nieodpartym uroku z eleganckimi i tradycyjnymi wzorami. Jej charakterystyczną cechą są biel i złocenia, oraz delikatna forma, która nawiązuje do dawnych luksusowych czasów. Któż z nas nie kojarzy charakterystycznych filiżanek w róże ustawionych na kredensie babci czy białych filiżanek ze złotą obwódką. Dziś również te cuda wychodzące z fabryki cienkościennej porcelany mogą zdobić nasze stoły. Fabryka przez wszystkie lata swojego istnienia, chociaż upadał i podnosiła się z kolan naprzemiennie, to doskonaliła sztukę wyrobu swoich dzieł. Jej porcelana stała się ponadczasowa, piękna, delikatna i elegancka. Serwisy do kawy czy serwisy obiadowe urzekają swoim designem. Nieskrywanym urokiem mogą uświetnić każde przyjęcie. Łączą w sobie funkcjonalność i luksus. Zachwycą zarówno minimalistów jak i miłośników nowoczesnej formy. Docenili ją najwięksi koneserzy kaw i herbat.

To czego możemy być pewni to fakt, że urok porcelany nie przeminie wraz z biegiem lat. Wręcz przeciwnie, będzie jak wino – im starsza tym lepsza – bardziej unikatowa. Pamiętajmy też, że wybierając produkty naszych rodzimych fabryk porcelany mamy swój wkład w tworzeniu jej historii i pomagamy jej przetrwać kolejne stulecia aby mogły cieszyć się nią przyszłe pokolenia.