Perły zaklęte w kruszcu

 

Perły to drugie, zaraz po diamentach, najbardziej pożądane kamienie ozdobne. Są eleganckie, a zarazem delikatne. Nazywane są „morskimi diamentami”. Wraz ze złotem czy srebrem tworzą przepiękne ozdoby – naszyjniki, kolie, zawieszki, wisiorki, bransoletki, kolczyki, broszki. Mogą być noszone na wiele różnych sposobów.

Symbolika perłowej biżuterii

biżuteria z perłamiPerły powstają wskutek podrażniania powierzchni płaszcza małża przez ciało obce- np. piasek lub jaja pasożytów. Nabłonek wydziela wówczas wapienną substancję, która otacza „intruza”. Z czasem dokładane są kolejne warstwy, wskutek czego perła staje się coraz większa i twardsza. Kolory i kształty pereł charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością- spotyka się białe, kremowe, różowe, a nawet niebieskie czy czarne okazy. Cechy te uzależnione są od rodzaju organizmu, który perły wytwarza, a także od miejsca jego występowania i składu wody, w której małż przebywa. Zwykle mają wielkość od 8 do 12 milimetrów, jednak zdarzają się również drogocenne perły mające więcej niż 14 milimetrów średnicy. Blisko 90% pereł naturalnych pochodzi z okolic Zatoki Perskiej- kamienie pochodzące z tego obszaru są białokremowe lub różowe. Biżuteria z perłami nie należy do najtańszych, ale dodaje szyku i elegancji każdej kreacji. Wokół tej linii wyrobów jubilerskich narosło wiele mitów- niektórzy uważają, że perły przynoszą pecha, a podarowane przez przyszłego męża wróżą kobiecie mnóstwo wylanych z jego powodu łez. Inni zaś są przekonani, że biżuteria z perłami zwiastuje powodzenie.

Prawda jest taka, że symbolika pereł jest różnorodna- w każdej kulturze perły postrzegane są w inny sposób. Najczęściej jednak uznaje się je za symbol niewinności, czystości, mądrości, uczciwości, szczerości. Biżuteria z perłami będzie miała dla nas takie znaczenie, jakie jej sami nadamy.