Paralizator dla użytkowników cywilnych

Paralizatory były najskuteczniejszym narzędziem do obrony, i jednym z podstawowych elementów wyposażenia służb mundurowych i formacji ochrony. Jednak w większości przypadków, do ich posiadania wymagane było posiadanie pozwolenia, gdyż użycie paralizatora o wysokiej mocy mogło zagrozić zdrowiu, a nawet życiu osoby obezwładnianej i wymagało odbycia szkolenia, w celu zapoznania się z wszystkimi zasadami jego stosowania.

Paralizatory cywilne o zmniejszonym napięciu

paralizator do samoobronyBardzo duże zainteresowanie użytkowników cywilnych spowodowało jednak pojawienie się wersji o zmniejszonej mocy, nie wymagającej posiadania pozwolenia by być używaną. Cywilny paralizator do samoobrony przede wszystkim cechował się napięciem nie przekraczającym pięćdziesiąt tysięcy woltów, oraz natężeniem prądu maksymalnie sięgającym dziesięciu miliamperów. Użycie takiego paralizatora, podczas gdy bardzo skuteczne, nie zagrażało zdrowiu napastnika, i nie wymagało specjalnego przeszkolenia. Paralizatory obronne dla użytkowników prywatnych stały się więc bardzo rozpowszechnione, i zaczęły być sprzedawane w wielu wariantach, różniących się od siebie mocą i wyglądem zewnętrznym. Na bazarach i targowiskach można było spotkać najtańsze wersje, które były również najsłabsze i nie posiadały zbyt satysfakcjonującej jakości. Bardziej profesjonalnie wykonane odmiany były natomiast dostępne w sklepach militarnych oraz punktach z wyposażeniem bezpieczeństwa i samoobrony. Paralizatory o zmniejszonej mocy często upodabniane były do latarek lub przedmiotów codziennego użytku, takich jak butelki kosmetyków, więc mogły być przenoszone bez obaw o zwracanie niepotrzebnej uwagi. Niektóre wersje były jednak wierne pierwowzorom wymagającym pozwoleń, i nadal zachowywały swój charakterystyczny wygląd, rozpoznawalny niemal od razu.

Wybór paralizatora do samoobrony był kwestią wygody, gdyż nawet najsilniejsze urządzenia o nieszczególnie komfortowej obudowie nie należały do skutecznych i zdecydowanie ograniczały zastosowanie paralizatora w sytuacjach zagrożenia. Sprzęt o ergonomicznym układzie chwytu czy obudowy, dobrze wyważony i lekki, umożliwiał natomiast użycie wielu technik obronnych w połączeniu z aplikacją paralizatora, i znacznie zwiększał poziom bezpieczeństwa użytkownika.