Od kilku lat zajmuję się ochroną danych

Kilka lat temu postanowiłem rzucić pracę w bankowości i trochę się przebranżowić. Był to rok, w którym uchwalono europejskie przepisy o ochronie danych osobowych. Przepisy te miały wejść w życie po dwóch latach, więc oczywistym było, że będą obowiązywać również w naszym kraju. Już wtedy zacząłem dokładnie studiować wszystkie rozporządzenia i rozgryzać wszelkie prawne niuanse z nimi związane. Chciałem stać się najlepszym w kraju specjalistą od bezpieczeństwa danych osobowych.

Pracuję jako inspektor dla wielu firm

obowiązki inspektora ochrony danych w szkoleGdy zaczynałem swoją przygodę z RODO to postanowiłem, że będę w tej dziedzinie najlepszy. Zawsze chciałem wiedzieć wszystko w tematyce, którą się zajmuję. A muszę przyznać, że do przestudiowania miałem kilkaset stron europejskiego rozporządzenia plus do tego jeszcze wszystkie jego aktualizację. Dzisiaj mogę powiedzieć, że ochronę danych osobowych mam w małym palcu. Prowadzę swoją firmę, dzięki czemu oferuje swoje usługi na zasadach outsourcingu. Obecnie pracuję dla kilkunastu bardzo dużych firm, kilku banków i kilku jednostek samorządowych. Do tego jeszcze całkowicie społecznie pełnie obowiązki inspektora ochrony danych w szkole podstawowej do której uczęszcza mój syn. Bardzo lubię pracę w szkolę, chociaż poświęcam na nią jedynie kilka godzin w miesiącu. To jednak zupełnie wystarczy, żeby na bieżąco wdrażać wszystkie przepisy związane z ochroną danych osobowych dzieci, ich rodziców oraz pracujących w szkole pedagogów. W takiej szkole wdrożenie przepisów związanych z RODO to prawdziwa sztuka. Na szczęście moje kompetencje pozwoliły mi bez problemów poradzić sobie z tym zadaniem. Bycie inspektorem polega głównie na przeprowadzaniu inspekcji – jak sama nazwa wskazuje. Moją rolą jest również przygotowywanie raportów oraz wdrażanie na bieżąco nowych rozporządzeń.

Pracując jako inspektor ochrony danych osobowych nauczyłem się tego jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie informacji przed osobami nieuprawnionymi. Z czasem udało mi się przekonać wszystkich moich partnerów biznesowych do wdrożenia swoich pomysłów i rozwiązań. Jestem w pełni odpowiedzialny za ochronę danych w firmach, z którymi współpracuję. Muszę mieć więc absolutną pewność, że wszystkie rozporządzenia z tym związane są w nich należycie przestrzegane.