Nowoczesne akumulatory w samochodach

Każdy kto kupuje nowy samochód już od kilku lat może zauważyć pewne zmiany w funkcjonowaniu samego akumulatora. Mianowicie w każdym nowym aucie montowane są specjalne akumulatory tak zwane start stop, czyli gdy zatrzymujemy się na światłach to odłącza on zasilanie od silnika, przez co stojąc w korku nie wydzielamy szkodliwego dwutlenku węgla.

Ekologiczne akumulatory coraz popularniejsze

akumulator start stopJak się okazuje wyszła nawet specjalna dyrektywa Unii Europejskiej i teraz prawnie wszystkie samochody muszą posiadać na swoim wyposażeniu akumulator start stop. Dzięki temu samochody, które stoją w bardzo dużych korkach po kilkadziesiąt minut maja wydzielać o kilka procent miej dwutlenku węgla do atmosfery. W dużej skali na całym świecie ma to się przełożyć na zdecydowana poprawę efektu cieplarnianego. Samochody są jedną z przyczyn tego, że taki efekt istnieje, bo co roku na ulice wyjeżdżają miliony nowych samochodów na całym świecie. Każdy z nich emituje gazy podczas spalania, więc trzeba było coś zrobić, żeby znacząco ograniczyć ilość gazów w atmosferze. Jak na razie kierowcom bardzo podoba się ten pomysł, bo stojąc na światłach w samochodzie panuje kompletna cisza, także można w tym czasie rozmawiać ze współpasażerami lub prowadzić rozmowę telefoniczną. Akumulatory są również bardzo czułe, bo tylko po dodaniu lekko gazy automatycznie uruchamiają one silnik i można jechać dalej. Oczywiście gdy jedziemy bardzo wolno i co chwila ruszamy system ten się wyłączy, żeby rozrusznik w samochodzie nie został uszkodzony. Sprawia to, że auto wydziela tylko dwutlenek węgla gdy jest rzeczywiście w ruchu, a nie gdy stoi na światłach czy w korku. Przekłada się to również na mniejsze zużycie paliwa i miesięcznie można zaoszczędzić dzięki temu systemowi nawet kilkadziesiąt złotych, co w skali roku przekłada się już na sporą sumę, gdy zliczymy wszystkie godziny w których stoimy bezproduktywnie w korku.

Dzięki rozwojowi technologii nasze samochody są coraz to lepsze, bardziej luksusowe i przede wszystkim ekologiczne. Jak pokazuje ten przykład rozwój technologii nie musi być związany z degradacją środowiska, a jest wręcz odwrotnie. Możemy zatem nieustannie tworzyć nowe bardzo użyteczne dla naszego życia technologię, nie naruszając przy tym środowiska.