Nie tylko polietylen na folie – rola polipropylenu

 

Polipropylen (znany również jako polipropylen lub w skrócie PP) – jest twardym materiałem termoplastycznym. Materiał zasadniczo ma białawy lun  bezbarwny kolor, i może być barwiony na praktycznie dowolnym inny. Polipropylen jest najczęściej stosowanym rodzajem tworzywa po polietylenie.

Folie z polipropylenu – dlaczego?

folia polipropylenowaPolipropylen nie przepuszcza wody i materiał ten może wytrzymać wysokie temperatury (do 120 stopni), co umożliwia sterylizację produktów z polipropylen. Jest to także zaletą w stosunku do recyklingu. Oprócz właściwości chemicznych propylenu i odporności na wysokie temperatury materiał ten jest również szeroko stosowany ze względu na swoją wytrzymałość. Polipropylen jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów tworzyw termoplastycznych, dlatego, że jego właściwości fizykochemiczne pozwalają na stosowanie w wielu różnych produktach. Typowe zastosowania polipropylenu obejmują produkcję opakowań do świeżego mięsa i gotowych potraw do mikrofalówki, wytwarzanie dywanów, mat i mebli. Ze względu na łatwe czyszczenie produkuje się z niego filtry, pipety, probówki, a także inhalatory. Wytrzymałość mechaniczna pozwala na zastosowanie ich jako materiał na tablice rozdzielcze, zderzaki i inne elementy do samochodów. Folia polipropylenowa może być znacznie mocniejsza poprzez rozciąganie. W tym celu wytłoczona folia jest prowadzona przez rolki, które zwiększają prędkość w kierunku maszynowym. Prowadzi to do rozciągania się tworzywa w kierunku wzdłużnym. Aby uzyskać folię BOPP, jest ona następnie rozciągana w kierunku poprzecznym. Podczas tego procesu wzrasta wytrzymałość mechaniczna, folie się rozciągają, poprawia się optyka (przezroczystość). Wzrasta również wytrzymałość na rozdarcie. Główne wady to zmniejszająca się szczelność i drukowność. Wytłaczane granulki polipropylenowe można również rozciągać tylko wzdłużnie w celu uzyskania zorientowanego PP. Stosuje się go do produkcji folii o wysokiej wytrzymałości, taśm opakowaniowych, przędzy lub folii kompozytowych.

Tworzywa sztuczne wykonane z polipropylenu są drugimi co do popularności, tuż za powszechnie znanym polietylenie. Warto mieć na uwadze, aby w trosce o środowisko segregować odpady plastikowe, aby mogły być poddane recyklingowi w przyszłości.