Nawozy wapniowe i kwasowość gleby

Niedobór wapnia można czasem naprawić, dodając wapno rolnicze do kwaśnych gleb, dążąc do pH 6,5, chyba że badane rośliny szczególnie preferują kwaśną glebę. Do gleby należy dodać materię organiczną, aby poprawić jej zdolność zatrzymywania wilgoci. Jednak ze względu na charakter zaburzenia (tj. Słaby transport wapnia do tkanek o niskiej transpiracji), problemu nie można zasadniczo wyleczyć przez dodanie wapnia do korzeni.

Jaka jest funkcja wapnia w roślinach?

nawozy wapniowe granulowaneW przypadku niektórych gatunków problem można zmniejszyć poprzez profilaktyczne spryskiwanie chlorkiem wapnia zagrożonych tkanek. Zasadniczo najpierw wpływa na nowy wzrost i szybko rosnące tkanki rośliny. Dojrzałe liście są rzadko, jeśli w ogóle, dotknięte, ponieważ wapń gromadzi się do wysokich stężeń w starszych liściach. Niedobory wapnia u roślin są związane ze zmniejszoną wysokością, mniejszą liczbą węzłów i mniejszą powierzchnią liści. Azotan wapnia wraz z azotanem potasu i sodu służy do absorbowania i magazynowania energii w skoncentrowanych elektrowniach słonecznych. Azotan wapnia jest również stosowany w oczyszczaniu ścieków, jako składnik do produkcji betonu, do celów leczniczych w łaźniach chłodzących i do magazynowania energii w elektrowniach słonecznych. „Nierozpuszczalny” oznacza tutaj, że wapń nie jest łatwo dostępny dla roślin. Wapń w glebie, ponieważ jest względnie nierozpuszczalny, ma również tendencję do nie wymywania, utrzymując w ten sposób pH gleby bardziej alkaliczne, jeśli występuje obfitość wapnia. Unikaj nadmiernego nawożenia, szczególnie w przypadku amonowych nawozów azotowych (azotan amonu i większość kompletnych nawozów, takich jak 10–10–10). Azotan zwiększa pH gleby, połączony efekt podwyższonego pH i wzmocnienia ścian komórkowych przez wapń kontrolujący choroby korzeniowe w uprawach kapustnych. Nawóz azotan wapniowy 15,5-0-0 pomaga również w regulacji wody w tkankach roślin, poprawie i poprawie fotosyntezy, a także chroni rośliny przed stresami biochemicznymi. Ponadto nawozy wapniowe granulowane są szeroko stosowane u hodowców hydroponicznych, którzy używają ich do rozcieńczania go w probówkach do odżywiania roślin rosnących w wodzie w pomieszczeniach. Testowanie gleby jest ważne, ponieważ rodzaj gleby i jej pH różnią się znacznie.

Jako uzupełnienie gleby wapń pomaga utrzymać równowagę chemiczną w glebie, zmniejsza zasolenie gleby i poprawia penetrację wody. Bez odpowiedniej ilości wapnia rośliny mają wiele problemów. Dodanie soli do gleby może spowodować większą zgniliznę, ponieważ jony magnezu i wapnia konkurują o pobieranie do rośliny. Im więcej magnezu w glebie, tym mniejsza szansa, że wapń zostanie wchłonięty.