Nawożenie wapnem truskawek w ramach ochrony sadzonek

Kilka lat temu przejąłem gospodarstwo rolne po moich rodzicach. W zeszłym roku podjąłem decyzję o tym, aby zająć się uprawą truskawek na tych kilku odziedziczonych po rodzicach hektarach. Ponieważ inwestycja była dosyć spora, bardzo mi zależało na tym, aby odpowiednio przygotować się do uprawy truskawek, tak aby na tym nie stracić. Jeszcze długo przed posadzeniem pierwszych sadzonek zająłem się przygotowaniem gleby na posadzenie truskawkowych sadzonek.

Po co stosuje się wapno ochronne?

ochronne wapnowanie truskawekZdecydowałem się zastosować ochronne wapnowanie truskawek. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wapno przy uprawie truskawek. Jest to w zasadzie najważniejszy minerał i składnik pokarmowy tych owoców. Przede wszystkim wapno jest odpowiedzialne za zachowanie odpowiedniej dla truskawek równowagi kwasowo – zasadowej gleby, dlatego bardzo ważne jest, aby stosować je nie tylko w ramach nawożenia truskawek, ale także w sposób ochronny. Ochronne wapniowanie truskawek, powoduje że stają się one o wiele bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, anomalie pogodowe oraz insekty chorobotwórcze. Dzięki temu truskawki lepiej wzrastają. Wapno ma także bezpośredni wpływ na same owoce truskawek. Przede wszystkim truskawki, które posiadają odpowiednią ilość wapnia są soczyste, jędrne i słodkie, bez względu na ich odmianę. Postanowiłem zastosować na swojej plantacji ochronne wapniowanie truskawek, co jak się już wkrótce okazało, było bardzo dobrym wyborem. Dzięki temu nie miałem najmniejszych problemów z plonami, a na lato truskawki były bardzo duże i soczyste, gotowe do zbiorów już na połowie maja. Ochronne wapniowanie truskawek stosowałem w dwojaki sposób. Przede wszystkim na kilka tygodni przed posadzeniem sadzonek zawapniowałem glebę pod uprawę tych owoców. Kolejne wapniowanie zastosowałem na wiosnę.

Dokonałem oprysków wapniem, kiedy na sadzonkach zaczęły się zawiązywać pierwsze pąki owoców truskawek. Duża zaletą wapnia jest to, że jest to nawóz w pełni ekologiczny, bezpieczny zarówno dla roślin, jak i dla człowieka. Nie można w żaden sposób zaszkodzić roślinom stosując wapniowanie, co nie jest takie oczywiste w przypadku stosowania innych nawozów, szczególnie tych sztucznych nie opartych na naturalnie występujących minerałach.