Najlepsze buty na wycieczkę w góry

Piesze wędrówki są wyjątkowo przyjemne. Jedni lubią spacerować sami, inni wręcz przeciwnie – w grupie. Jeśli już wybieramy się w góry, lepiej jedźmy z kimś. Spacer po górach to zupełnie coś innego, niż spacer parkową alejką w naszym mieście. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli spacerując w parku mamy możliwość wezwania pomocy w razie jakiegoś zdarzenia, to już w górach może być trudniej taką pomoc wezwać.

Bezpieczne zwiedzanie gór w lecie

skórzane obuwie w góry na latoCzy to lato, czy inna pora roku, góry nigdy nie będą całkowicie bezpieczne. Jeśli w mieście coś się wydarzy, zawsze obok jest mnóstwo ludzi, którzy mogą pomóc. Są również odpowiednie służby, które mogą przyjechać bardzo szybko. W górach tak nie ma. Telefon może mieć zasięg, albo i nie. Służby mogą przyjechać nam na pomoc szybko – albo i nie. I czasem zwykłe skaleczenie może rozrosnąć się do swoistej walki o życie. To dlatego tak ważne jest, aby idąc na wycieczką w góry, nie iść samemu oraz mieć odpowiedni ubiór. Oczywiście, jednym z najważniejszych są buty. Nie można iść w góry w przysłowiowych klapkach, ponieważ możliwość skręcenia nogi jest o wiele bardziej prawdopodobna, niż inne nieszczęście. A przy skręconej nodze daleko nie zajdziemy. Jeśli przyszłoby nam nocować w górach, wtedy z kolei może dojść do wychłodzenia, ponieważ pomimo pory letniej, w górach, w nocy może być naprawdę zimno. Dlatego skórzane obuwie w góry na lato oraz odpowiednie ubranie i inne górskie akcesoria, są tak ważne. Jeśli chodzi o buty, powinny być one sztywne w kostce. Wtedy jest mniejsze niebezpieczeństwo jej skręcenia. Poza tym – pomimo lata – górskie buty powinny być zawsze powyżej kostki, nigdy poniżej. Ich podeszwa musi posiadać odpowiedni „bieżnik”. Płaski spód spowoduje, że będziemy się ślizgać na kamieniach, a przy przejściu przez rzekę (np. po wystających z niej kamieniach), możemy łatwo się poślizgnąć i wpaść do wody, co może być niebezpieczne.

Buty – to podstawa ubioru. To nogi nas niosą i to one są najbardziej narażone na urazy. Jeśli się nie przewrócimy, bo buty będą odpowiednie – nic się nam nie stanie i nie dojdzie do ewentualnych skaleczeń. Poza tym, dobre buty mogą nas ochronić przez wężami, czy nawet roślinami (jak np. kolczaste pnącza). Góry wymagają szacunku i bardzo dobrego obuwia oraz ubioru i rozsądku.