Materiał imitujący drewniane deski

Drewno, zaraz obok klinkieru jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykorzystywanych do wykończenia elewacji. Wykorzystując je, można nadać budynkowi różny charakter – od nowoczesnego, po nadszarpnięty czasem budynek, stojący od setek lat. Niestety, trwałość tego materiału jest bardzo niska, a nieodpowiednio konserwowany może poddać się procesowi starzenia. 

Elewacja z materiału imitującego deski

imitacja deskiOdporniejszą na warunki atmosferyczne alternatywą dla drewna są syntetyczne panele imitujące jego fakturę. Główną zaletą paneli drewnopodobnych jest precyzyjna i realistyczna imitacja deski. Zarówno kolory, jak i faktura do złudzenia przypominają naturalny materiał. Ponadto, materiały zastosowane do ich produkcji są wyjątkowo trwałe i odporne na zniszczenie. Panele dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, co umożliwia imitację każdego gatunku drewna. W przeciwieństwie do naturalnego surowca jest odporny na czynniki atmosferyczne, grzyby oraz insekty, bez konieczności regularnej konserwacji. Pomalowany odpowiednim impregnatem staje się dodatkowo odporny na działanie promieni UV, dzięki czemu nie traci koloru. Jest prosty w montażu, a jego niewielka masa nie obciąża dodatkowo konstrukcji. Doskonale nadaje się do wykończenia ścian budynku lub muru wokół posesji. Panele są zdecydowanie tańsze i prostsze zarówno przy montażu, jak i podczas eksploatacji, od naturalnego drewna. 

Panele imitujące drewno, dzięki swojej trwałości i odporności pozostają ozdobą budynku przez długi czas. Nadają budowli eleganckiego wyglądu oraz chronią mury przed zniszczeniem na skutek działania czynników atmosferycznych. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się także wewnątrz budynków – jako obudowa ścian czy podłóg, nawet w łazience.