Łatwy program do podatków

Bez względu czy pracujemy na umowę o pracę, zlecenie czy dzieło, albo czy prowadzimy własną działalność, to ciąży na nas obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Mowa tu jest o opłacanym w ciągu roku podatku dochodowym.

Gdzie znajdziemy programy do rozliczenia podatku?

program do rozliczania podatkuKażde wynagrodzenie jest opodatkowane, czyli że z każdej kwoty brutto, odprowadzany jest stosowny podatek do Urzędu Skarbowego. Jest to tak zwana zaliczka na podatek dochodowy, który w określonych przypadkach jest zwracany, choć oczywiście bywają też sytuacje, że trzeba go dopłacić, ale zawsze wynika to ze stosownych wyliczeń. Pracodawcy każdego roku, do końca lutego, mają obowiązek przesłać swoim pracownikom PIT 11, na podstawie którego muszą się oni rozliczyć fiskusem. Obowiązek ten należy wypełnić do końca maja, gdyż w przeciwnym wypadku naraża się na dotkliwe kary finansowe. Można to zrobić samodzielnie, z pomocą urzędnika lub ściągnąć z internetu darmowy program do rozliczania podatku. Program ten jest bardzo prosty w obsłudze i aby dobrze się rozliczyć, wystarczy postępować zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie. Program sam będzie podpowiadać kolejne kroki i pokaże różne możliwości do wyboru. Jedyne co jest potrzebne, to wszystkie PIT-y 11, z których spisuje się poszczególne kwoty w odpowiednich rubrykach. Wbrew pozorom to wcale trudne zadanie nie jest, gdyż oprogramowanie do rozliczenia podatku samo wykonuje za nas większość pracy. My musimy jedynie zaznaczyć właściwe pola i podać odpowiednie kwoty.

Jeżeli jednak to zadanie jest dla nas zbyt skomplikowane, to pozostaje skorzystać z usług bur rachunkowych, które odpłatnie sporządzą dla klientów takie deklaracje. Na koniec wystarczy się podpisać i podać numer konta do ewentualnego zwrotu podatku.