Lasery światłowodowe i ich zalety

 

Lasery światłowodowe odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu światła. Pracują na zasadzie wykorzystania światłowodów, które są dodawane do innych materiałów, zwłaszcza halogenków metali ziem rzadkich. Te ostatnie są używane jako medium laserowe w procesie. Koncepcje stojące za tymi typami laserów są w pewnym stopniu takie same, jak w przypadku diod laserowych i laserów gazowych. 

Jak działa technologia laser fiber?

innowacyjny fiber laserZa pomocą światłowodów dostarczane są promienie laserowe. To odbiega od tradycyjnych systemów, takich jak te, które opierają się na rezonatorach optycznych i tak zwanej metodzie dostarczania wiązki. Dzięki zastosowaniu bardziej nowoczesnych technologii światłowodowych lasery światłowodowe unikają kontrowersji związanych z zanieczyszczeniem, wyrównaniem i konserwacją. Różne zastosowania, do których może się przydać innowacyjny fiber laser obejmują obróbkę materiałów, medycynę, spektroskopię i telekomunikację. Istnieje wiele zalet korzystania z tych laserów w porównaniu z innymi typami. Wzory tych produktów przemysłowych są również zróżnicowane. Dowiedz się więcej o tych faktach.  Istnieje pięć głównych zalet stosowania laserów światłowodowych w porównaniu z innymi mediami. Po pierwsze, światło jest połączone z bardzo elastycznym włóknem. Umożliwia to swobodne poruszanie się włókna podczas cięcia laserowego, składania i spawania kilku metali i polimerów. Kolejną zaletą jest jego zdolność do zapewniania dużej mocy wyjściowej, która może rozciągać się na kilka mil, co skutkuje również większymi zyskami optycznymi. Trzecią korzyścią jest jakość optyczna, ponieważ zapobiega lub całkowicie eliminuje problemy związane z odkształceniami termicznymi ścieżki optycznej. To z kolei wytwarza wiązkę optyczną o bardzo wysokiej jakości. Czwarta zaleta to kompaktowość w porównaniu z laserami gazowymi lub prętowymi. Dzięki temu jest również w stanie zaoszczędzić miejsce. Wreszcie są niezawodne, ponieważ są stabilne nawet w przypadku wibracji. Ponadto nie ma potrzeby wykonywania wielu operacji pod klucz.  Istnieją dwa projekty laserów światłowodowych. Pierwsza z nich wykorzystuje podwójnie platerowane włókna, które są bardzo preferowane w branży laserów światłowodowych. Taki projekt produkcyjny określa się jako taki, ponieważ rdzeń włókienny jest w rzeczywistości otoczony dwiema warstwami okładzinowymi.

Rdzeń to miejsce, w którym tryb laserowy rozchodzi się, podczas gdy wewnętrzna warstwa płaszcza to miejsce, w którym promień światła pompuje i rozchodzi się. To jest w zewnętrznej okładzinie, gdzie wpompowane światło jest ograniczone.