zdrowa żywność

Jaka dieta jest zdrowa dla naszego organizmu?

Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności stosowanie odpowiedniej diety, przy czym należy zaznaczyć że odpowiednia dieta wcale nie musi oznaczać diety odchudzającej. Dobra i zdrowa dieta pomaga nam utrzymać organizm w dobrej formie i chroni nas przed różnymi chorobami. By jednak stosować dietę, należy wiedzieć jakie diety są zdrowe i jak wygląda jadłospis przygotowany według zasad zdrowego odżywiania. 

Dieta pudełkowe – odchudza i uczy zdrowych nawyków żywieniowych

Dieta pudełkoweJednym z lepszych rozwiązań, jeśli chodzi o dostępne obecnie diety jest tak zwana dieta pudełkowa. Dieta ta bazuje na gotowych przepisach przygotowanych przez dietetyków z których układany jest cały jadłospis. Jadłospisy przygotowywane są w kilku wersjach gdzie dzienna porcja posiłków może dostarczać kalorii w takim zakresie jak 1400-1800 kcal. O wyborze wersji diety pudełkowej decyduje osoba, która będzie ją stosować. Wraz z przepisami i jadłospisem w ramach wykupionej diety otrzymuje się także cześć produktów stosowanych w jej trakcie, przy czym takie produkty jak choćby mięso, warzywa, czy owoce kupuje się we własnym zakresie. Według artykułu na portalu www.fit-pro.pl zaletą tego rodzaju diet jest to że:

  • umożliwiając one szybkie przygotowywanie posiłków
  • przepisy wchodzące w skład diety są smaczne
  • jest to wygodne rozwiązanie – nie trzeba samodzielnie liczyć kalorii
  • posiłki są tak skomponowane by można było je zabrać zawsze ze sobą w pudełku
  • uczy sposobów zdrowego gotowani
  • uczy rozplanowywania posiłków i regularnego jedzenia
  • skrupulatne przestrzeganie jej odchudza

Dieta pudełkowa w szczególności jest zalecana osobom, które chcą się odchodzić a jednocześnie chcą nauczyć się podstawowych zasad zdrowego odżywiania.

Catering dietetyczny – rozwiązanie dla zabieganych

Catering dietetycznyAlternatywnym rozwiązaniem dla diety pudełkowej może być także catering dietetyczny. Dieta ta w ostatnim czasie cieszą się spora popularnością – głównie z racji tego, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. W skład takiej diety wchodzą zdrowe i indywidualnie zbilansowane posiłki, a ich wartość kaloryczna dostosowana jest do oczekiwań osoby decydującej się na taki program żywieniowy. Największa różnica pomiędzy cateringiem dietetycznym a dieta pudełkową sprowadza się do tego, że w wypadku cateringu posiłków nie trzeba przygotowywać we własnym zakresie, a są one dostarczane codziennie przez firmę cateringową. Jest to bardzo wygodne i zasadniczo sama dieta jest zdrowa jak i zróżnicować, minusem jednak jest tutaj to, że nie uczy sposobów przygotowywania zdrowych posiłków, co może stanowić problem w chwili kiedy z takiego cateringu zrezygnujemy. Wówczas prawdopodobieństwo powrócenie do niewłaściwych nawyków żywieniowych jest zdecydowanie większe.

Dieta dr Ornish – czy to dobre rozwiązanie?

Zdrowa żywnośćDieta dr Ornisha opracowana została jako sposób leczenia amerykanów z nadwagą przez amerykańskiego kardiologa. Dieta ta jest w zasadzie dietą wegetariańską wysoko węglowodanową, ponieważ aż 75% energii z pożywienia w ciągu dnia dostarczanej jest w właśnie z węglowodanów. W diecie tej natomiast bardzo mocno ograniczone zostają tłuszcze. Zasadniczo dieta dr Ornisha może być stosowana przez każdego, jedna jest zalecana w przypadku osób walczących z otyłością, miażdżycą, chorobą wieńcową, chłoniakiem, cukrzycą, nadciśnieniem oraz w przypadku osób cierpiących na niektóre rodzaje nowotworów. Jako, że jest to jednak dieta restrykcyjna nie należy je stosować u dzieci, kobiet w ciąży, karmiących oraz osób cierpiących na osteoporozę. Zasada tej diety jest dość prosta – produkty zostały podzielone na 5 kategorii, z czego w diecie dopuszczę się spożywanie tylko produktów z trzech z tych kategorii. Do kategorii tych zalicza się takie produkty jak: owoce, warzywa, pełnoziarniste zboża, produkty mleczne – beztłuszczowe i niskotłuszczowe, białko jaj, oleje, orzechy, nasiona warzyw, napoje bezkofeinowe, owoce morza, słodycze w umiarkowanej ilości. Zakazane natomiast są takie produkty jak: wysoko tłuszczowe produkty mleczne, ciasta, drób, ryby, majonez, smażone mięso żółtko jaj. Dieta dr Ornisha jest jedną z najczęściej polecanych diet odchudzających przez lekarza, co może świadczyć o jej skuteczności, należy jednak pamiętać o tym, że jako że jest to dieta wykluczająca – pozbawiona niemal całkowicie mięsa, może mieć ona na dłuższa metę niekorzystny wpływ na zdrowie, w związku z czym jej stosowanie powinno być zawsze konsultowane z lekarzem lub dietetykiem.

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

zdrowa żywnośćWeganizm choć budzi wiele wątpliwości także może być dieta mająca pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Na portalu dieta.pl można przeczytać o tym, że badania wskazują, iż dieta wegańska może wspierać leczenie takich schorzeń jak nadwaga, choroby układa krążenia, nadciśnienie, a także w przypadku rozwoju nowotworów jelita grubego czy płuc. Dieta ta zmniejsza także ryzyko zachorowania na tego rodzaju choroby. Należy jednak pamiętać o tym, że jako że jest to dieta restrykcyjna musi zostać ona odpowiednio ułożona – w innym wypadku może szkodzić. W trakcie stosowanie diety wegańskiej ważne jest nie tylko odpowiednie zestawienie produktów zgodnie z piramidą żywieniową stosowaną w diecie wegańskiej, ale także kupno odpowiednich produktów wysokiej jakości. W tym wypadku warto kupować produkty oferowane przez sklep ze zdrową żywnością. Dietę warto także urozmaicić o produkty, które standardowo w Polsce nie są wykorzystane, takie jak choćby olej kokosowy nierafinowany, który zawiera dużą ilość wartościowych składników i dodatkowo wspomaga proces odchudzania, co będzie istotne w przypadku osób, które dietę wegetariańską stosują jako dietę odchudzająca. Stosowanie diety wegańskiej zawsze powinno być konsultowana z dietetykiem lub lekarzem jak w przypadku każdej restrykcyjnej diety.

Podsumowując

Wszystkie powyżej omówione diety mogą mieć korzystny wpływ na stan naszego organizmu. Należy jednak pamiętać o tym, że dieta zawsze powinna być dobierana w sposób indywidualny, wówczas to jest ona najbezpieczniejsza i jednocześnie najskuteczniejsza. 

1 komentarz “Jaka dieta jest zdrowa dla naszego organizmu?”

  1. Jeśli się przegląda Internet to można znaleźć na prawdę dużą ilość różnych diet, jednak nie wszystkie są dobre. Niektóre są wymyślane przez osoby, które się nie znają kompletnie na tym. Może efekt jest, ale jakim kosztem? Często takie diety wykończają organizm, nie ma się sił witalnych i do tego się często choruje.

Skomentuj