Jak zaprojektować szklaną fasadę?

W pracy architekta muszę połączyć umiejętności matematyczne, z wiedzą na temat praw fizyki i doprawić to znajomością właściwości różnych materiałów budowlanych. Estetyczny wygląd budynku to tak naprawdę wisienka na torcie wyliczeń z wielu zmiennych i wzorów. Im bardziej jestem ograniczony przez budżet, tym większe prawdopodobieństwo, że stworzony przez mnie projekt będzie prosty.

Funkcjonalne fasady wentylowane

fasady szklane wentylowaneWiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo złożona jest moja praca. Przy projektowaniu nowoczesnych budynków o przeznaczeniu biurowym lub usługowym, często spotykam się z prośbą, żeby dodać, niezwykle popularne ostatnimi czasy fasady szklane wentylowane. Szklane fasady wyglądają bardzo efektownie i nowocześnie, a do tego są funkcjonalne. W budynku z wentylowaną elewacją ściany oddychają, co zapewnia naturalny przepływ powietrza w pomieszczaniach. Wentylowana fasada pozwala także na swobodne odparowywanie wody, co zapobiega zbieraniu się wilgoci i rozwojowi grzybów na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych. Zaprojektowanie budynku z taką fasadą nie należy do najłatwiejszych zadań. Konstrukcja musi utrzymać ciężar elewacji, będącej cały czas w ruchu. Zawsze staram się odciążyć największe budowle, jak na przykład centra handlowe czy wysokie wieżowce. Decyduję się wtedy na użycie fasad wykonanych w systemie ramowym. Nie wymagają one budowy dodatkowej konstrukcji podtrzymującej oraz są wykonane z cieńszego szkła, co ma ogromny wpływ na masę całego obiektu. Przekłada się to także na niższy koszt wykonania. Fasady ramowe są tańsze. Jedyną ich wadą jest to, że na szkle przy profilach może zbierać się brud i mogą powstawać zacieki po intensywnych opadach. Podstawową zasadą przy projektowaniu fasad szklanych jest to, że ciężar całości powinien spoczywać na konstrukcji górnego stropu. Pozwala to profilom „pracować”, czyli ulegają one rozciągnięciu. Niezastosowanie się do tej zasady poskutkuje ściskaniem się profili, co doprowadzi do ich powiększenia i dodatkowego obciążenia całości.

Laikom mogłoby się wydawać, że zastosowanie aluminium będzie lepszym rozwiązaniem, niż użycie stali. Otóż, aluminium ma mniejszy moduł Younga, niż stal. Oznacza to, że aluminium jest bardziej elastyczne, czyli poddane takiej samej sile, osiąga większy rozmiar niż stal.