Jak zadbać o swojego pupila?

Labrador jest rasą, która zyskała spore uznanie na całym świecie. Wynika to z przyjaznego usposobienia, atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego oraz inteligencji. Ten pies stał się rasą użytkową. Dodatkowo świetnie nadaje się jako domownik i wiele rodzin zdecydowało się na kupno szczeniaczka z hodowli. Jednak pewna kwestia związana z żywieniem budzi często spore wątpliwości. Jest to zwierze, które ma skłonności do tycia i należy szczególnie zwrócić uwagę na jego prawidłowe odżywianie.

Porady żywieniowe dla właścicieli labradorów 

labrador hodowlaJednak jak to zrobić? Warto znać podstawowe zasady żywienia labradorów. Sprawdzą się one w przypadku prowadzenia profesjonalnej hodowli oraz dla właścicieli, którzy mają pierwszy raz kontakt z tego rodzaju rasą. Podstawą jest to aby pies miał zapewniony stały dostęp do wody. Producenci coraz częściej oferują specjalne poidła, które charakteryzują się sporą pojemnością. Wtedy woda jest uzupełniana automatycznie i nie ma z tym żadnego problemu. Jeżeli chodzi o porcjowanie to dla amatorów radą jest konsultacja z osobą, która zajmuje się labrador hodowla skąd przybył szczeniak. Jednak jeżeli nie mamy możliwości kontaktu to należy zwracać uwagę na sugerowane dawki przez producenta. Często znajdziemy je na opakowaniu. Nie należy pieska przekarmiać, ponieważ to może doprowadzić do sporej nadwagi. Jednak jeżeli nasz labrador rzeczywiście będzie miał kłopoty z otyłością to warto zapisać się do psiego dietetyka. Wtedy dowiemy się o popełnianych przez nas błędach i pomożemy przywrócić naszemu pupilowi dawną kondycję. Jeżeli chodzi o wsypywanie pokarmu do misek to należy zwrócić uwagę czy został on zjedzony. Powinno unikać się pozostawiania resztek jedzenia na cały dzień. Powoduje to wiele infekcji oraz stwarzamy warunki do rozwoju bakterii. Warto unikać tego podstawowego błędu i serwować labradorom zawsze świeże jedzenie. Wielkim problemem często bywają odpowiednie porcję. Dorosły pies powinien dostawać pożywienie od jednego do dwóch razy dziennie.

Jest to optymalna liczba, która jest często stosowana przez właścicieli dorosłych psów. Szczeniaczki powinny częściej dostawać pokarm ze względu na tendencję do połykania go w całości. Wtedy podajemy mniejsze porcje, które będą w liczbie czterech dań. Wszystko zależy też od indywidualnych przypadków, jednak są to uniwersalne metody, które pozwolą na unikanie błędów podczas hodowli naszego labradora.