Jak wykonać ajurwedyjski masaż twarzy

Ajurweda zakłada, że zarówno ciało, jak i duch tworzą jedną, nierozerwalną całość. Troszcząc się więc o siebie powinniśmy zarówno dbać o ciało, jak i o duszę. To trwałe, nierozerwalne połączenie sprawia, że podstawą ajurwedy jest określenie energii, jaka w nas krąży. Energia ta określana jest jako dosza, a wyrożniane są trzy dosze, które można porównać do typów osobowości.

Masaż twarzy zgodny z ajurwedą

ajurwedyjski masaż twarzyKażda dosza charakteryzuje się określonymi cechami, które powinny sugerować nam, co będzie dla nas odpowiednie. Przykładem jest ajurwedyjski masaż twarzy, którego technika opiera się właśnie na dostosowaniu każdego elementu masażu do naszej doszy. Jednym z typów jest osoba o doszy Vata. Taka osoba charakteryzuje się cerą suchą, a do masażu wykorzystywać powinna olej sezamowy. Osoby Pitta powinny korzystać z oleju kokosowego, szafranowego lub też słonecznikowego, ponieważ ich cera charakteryzuje się skłonnością do podrażnień, jest wrażliwa i podatna na reakcje alergiczne. Ostatnim typem jest osoba Kapha, która ma cerę tłustą i tutaj zalecanym olejem wykorzystywanym do masażu jest olej musztardowy lub migdałowy. Ważna jest również sama technika wykonywania takiego masażu. Powinien być on wykonywany rano, jak i wieczorem, a ilość użytego oleju powinna być niewielka. Niektórzy zalecają również jego rozcieńczenie kilkoma kroplami wody i dopiero taka mieszanka powinna być wykorzystywana do masowania skóry.

Jeśli chodzi o sam masaż to istotny jest również jego wpływ na naszą skórę. Odpowiednie uciskanie skóry pozwala na poprawę jej ukrwienia, a także krążenia limfy. Pobudza się oczyszczanie i detoksykacja skóry, procesy metaboliczne, a także produkcja kolagenu i elastyny. Regularny masaż przywraca więc jędrność, a także poprawia koloryt skóry.