Jak wybrać odpowiednie, profesjonalne siodło wszechstronne?

Jeździectwo dzieli się na kilka dyscyplin – skoki, ujeżdżenie, wyścigi, WKKW, western, powożenie, woltyżerka. Do każdej dziedziny tego sportu będzie potrzebny inny sprzęt, to chyba oczywiste. Nie będzie to z pewnością mały wydatek, jednak dla osób, które się tym pasjonują i mają możliwości cena nie jest żadną przeszkodą.

Czym są profesjonalne siodła wszechstronne?

profesjonalne siodło ogólnoużytkoweKażdy koń potrzebuje dopasowanego sprzętu, nie każdy duży koń będzie miał te same wymiary, tak samo kucyki – choć mogą być tego samego wzrostu, będą potrzebowały innego sprzętu. Jeśli jest się posiadaczem jednego konia nie stanowi to takiego problemu, wystarczy kupić jedno siodło lub ewentualnie więcej, jeśli trenujemy różne dyscypliny. Większy problem robi się, gdy mamy do czynienia ze szkółką jeździecką. Tam do pracy przeznaczonych jest kilka, czasem nawet kilkanaście koni, w zależności od wielkości ośrodka. Każdego z nich trzeba wyposażyć w odpowiedni sprzęt – dopasowane siodło, ogłowie, wędzidło, czaprak, ochraniacze, podkładkę, derkę, kantar i uwiąz. Co więcej, każdy koń powinien mieć swoje szczotki, aby nie doprowadzić do rozwoju grzybicy, jednak w porównaniu pozostałego osprzętu jest to nikły wydatek. Aby dobrać odpowiednie siodło, trzeba zatrudnić specjalistę, który przyjedzie i zmierzy nam każdego konia, dopasuje do niego odpowiednie siodło i pomoże takie znaleźć. Bezcelowe byłoby kupowanie dla każdego konia po dwa rodzaje siodeł – ujeżdżeniowe i skokowe, w takim wypadku najlepiej postawić na profesjonalne siodło ogólnoużytkowe. Dzięki swojej budowie jest wygodne do nauki każdej dyscypliny, lecz oczywiście słowo nauka jest tutaj kluczowe. To dobre wyjście dla szkółek jeździeckich oraz osób, które jeżdżą rekreacyjnie, jeśli jednak ktoś nastawi się na jedną dyscyplinę, powinien kupić siodło przeznaczone konkretnie do niej – różnią się budową i w profesjonalnym użytkowaniu funkcjonalnością.

Profesjonalne siodło wszechstronne powinno być wyprodukowane z jak najlepszych materiałów, a ich budowa musi być zgodna z układem kostnym koni – właśnie dlatego ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru łęku i rozstawu paneli, a także materiału, jakim są wypełnione. Odpowiedni sprzęt to podstawa sukcesu i przede wszystkim sposób na zdrowe, szczęśliwe i chętne do pracy konie.