Jak w praktyce wyglądają automatyczne metody paletyzacji?

Prowadzenie firmy zajmującej się produkcją, przetwarzaniem oraz wysyłką towaru, lub innymi działaniami związanymi z koniecznością używania palet jest dużo prostsze, gdy możliwie największą część zadań jest wykonywana przy użyciu maszyn. Automatyzacja pracy wpływa bowiem bezpośrednio na wzrost wydajności zakładu.

Wpływ automatycznej paletyzacji na wydajność pracy

nowoczesne systemy paletyzacjiPierwszą rzeczą, z której trzeba zdawać sobie sprawę, są korzyści płynące z zastosowania automatycznego trybu pracy. Przede wszystkim, takie metody jak nowoczesne systemy paletyzacji pozwalają w znacznym stopniu odciążyć pracowników i pozwalają skupić im się na przeznaczonym im zadaniach. Dodatkowo cały proces zapakowania towaru i przygotowania do wysyłki przebiega znacznie szybciej. Aby jednak nowoczesna paletyzacja była możliwa konieczny jest zakup nowoczesnego sprzętu. Jego osią są specjalne roboty przemysłowe do paletyzacji wyposażone w podajniki. Niezbędne będą odpowiednie transportery oraz owijarki do palet. Sam proces paletyzacji jest bardzo prosty. Pracownicy układają na taśmie transportera towar lub części mechaniczne, które mają zostać przygotowane do transportu. Bo dotarciu towaru do zasięgu działania robotów, zostaje on przeniesiony i ułożony na paletach. Palety wraz z towarem zostaną odpowiednio zabezpieczone przy pomocy stretchu przez owijarki, a następnie tak przygotowany do transportu towar wraz z paletami zostaje przeniesiony przez roboty na transporter gdzie trafia już bezpośrednio do hali załadunkowej. Warte uwagi w całym tym procesie jest to, ilu pracowników musiałoby pracować aby zapakować towar w podobnym czasie co maszyny. Nowoczesne metody paletyzacji to także i inne zalety. Przede wszystkim większa przewidywalność całego procesu, co pozwala bardziej precyzyjnie określić, kiedy towar zostanie dostarczony do klienta. Dodatkowo znacznie więcej towaru w jednym dniu można przygotować do wysyłki, a pracownicy nie muszą męczyć się z dźwiganiem i przenoszeniem niezwykle ciężkich palet załadowanych towarem.

Jak widać nowoczesne metody pakowania towaru wiążą się niemal wyłącznie z samymi zaletami. Ważne jest jednak, aby urządzenia do pracy automatycznej były jak najwyższej jakości, gdyż jeden źle działający segment tego systemu spowoduje nieprawidłową prace całego układu.