czyszczenie samochodu

Jak dbać o swój samochód?

Eksploatacja samochodów w dzisiejszych czasach jest bardzo duża, a co za tym idzie wpływa to niekorzystanie na ich żywotność. Należy zatem wiedzieć jak o auto należy prawidłowa dbać i jakimi pracami konserwacyjnymi się zainteresowanie by móc auto eksploatować prze naprawę długi czas. Przedstawiamy kilka naszych propozycji, które pomogą utrzymać samochód w dobrym stanie technicznym.

Wymiana części – co się najszybciej zużywa?

silnikW wyniku eksploatacja w naturalny sposób części w aucie ulegają zużyciu, a co za tym idzie konieczna jest ich wymiana na nowe. Usterki tego typu zwykle można wychwycić w trakcie przeglądu, warto jednak i samemu sprawdzać stan tych najbardziej podatnych na zużycie elementów. Co przede wszystkim należy wymieniać w samochodzie i co za tym idzie na co należy zwrócić uwagę? Według informacji z portalu motoryzacyjnego www.v10.pl można by tu wskazać takie elementy jak:

  • olej oraz filtr oleju,
  • filtry powietrza i paliwa,
  • pasek rozrządu,
  • świece,
  • płyn chłodniczy.

Stan powyższych elementów należy regularnie sprawdzać i jeśli tylko zachodzi taka konieczność wymieniać, je ponieważ jeśli usterka będzie utrzymywać się zbyt długo może doprowadzić do uszkodzenia silna, a to już będzie wiązało się z bardzo kosztowną naprawą.

Turbosprężarki regeneracja – co warto wiedzieć?

TurbosprężarkiW przypadku niektórych części samochodowych możliwe jest przeprowadzeni zabiegu regeneracji. Takie zabiegi mają na celu przywrócenie pełnej sprawności urządzenia, a jednocześnie usługa regeneracji kosztuje zwykle 1/4 tego ile byśmy zapłacili za wymianę części na nową. Na podstawie informacji ze strony www.turboclinic.pl wiadomo, ze regeneracja turbosprężarki rozpoczyna się zwykle od dokładnego obejrzane turbiny i określenie tego jak poważne są uszkodzenia widoczne na jej powierzchni. Następnie konieczne jest dokładne oczyszczenie turbosprężarki zarówno z zabrudzeń jak i śladów korozji. Najważniejsze jest jednak to by w czasie regeneracji zostały dokonane dokładne pomiary, które pozwolą oszacować czy elementy wirujące turbiny są w dobrym stanie, czy konieczna będzie ich wymiana na nowe. W takim wypadku części turbosprężarki zastępowane są oryginalnymi częściami. Na tym etapie dokonuje się także wyważenia dynamicznego rdzenia, dzięki czemu eliminowane są wszelkie drgania. W niektórych przypadkach konieczne jest jeszcze oczyszczenie lub wymienienie układu zmiany geometrii, jednak zależne jest oto od rodzaju turbosprężarki. Na koniec turbosprężarka jest składana i pododawana tostowi mającemu określić jej sprawność. Poprawnie przeprowadzona regeneracja turbiny przywraca pełną sprawność urządzenia, a także i przedłuża żywotność tego elementu. Zabieg regeneracji zalecany jest osobom, które silnie eksploatują auto, jednak tylko do chwili kiedy uszkodzenia turbiny nie są zbyt poważne. Odpowiednio i na czas przeprowadzona regeneracja turbosprężarki może to przedłużyć czas eksploatacji auta, jak i obniżyć koszty.

Jak dbać o karoserie samochodu?

czyszczenie samochoduNa stronie autodetailing.zone można znaleźć informację, że w polskich warunkach klimatycznych w wyniku eksploatacji poważnym uszkodzeniem ulega karoseria samochodowa. Bardzo ważne jest zatem to by odpowiednio o nią dbać, a także dobrze zabezpieczyć jej powierzchnie. Zabezpieczenie lakieru może zostać przeprowadzone w warunkach domowych albo w specjalnym zakładzie, który świadczy usługi w takim zakresie jak detailing samochodowy. Możliwości mamy kilka, można zdecydować się na zabezpieczanie lakieru za pomocą wosku samochodowego lub też różnego rodzaju powłok ochronnych (ceramicznych, kwarcowych, polimerowych). Woskowanie lakieru to obecnie najpopularniejsze jak i najtańsze rozwiązanie, przy tym jest ono jednak najmniej trwałe, jak i jakość zabezpieczenia lakieru jest niższa niż w przypadku innych powłok ochronnych. Wosk z powodzeniem można nałożyć na samochód we własnym zakresie, jednak należy pamiętać o tym, że jeśli ma być to skuteczna forma ochrony lakiery czynność tą trzeba dość regularnie powtarzać. Powłoki ochronne są zdecydowanie trwalsze, a także trzeba nakładać je zdecydowanie rzadziej, co jest niewątpliwa zaletą. Na portalu www.auto-swiat.pl można znaleźć in formację, że najpopularniejsze obecnie powłoki ceramiczne wystarczają na około dwa lata, dzięki czemu jest to bardzo wygodne. Minusem tego rozwiązania jest to, że usługa nałożenia powłoki ochronnej, jest zdecydowanie droższa w porównaniu z woskowaniem. Obydwa rozwiązania wpływają jednak korzystnie na stan karoserii samochodowej, a wybór konkretnego rozwiązania w dużej mirze pozostaje jednak kwestią indywidualną, ważne jest jedynie to by jakiekolwiek z tych rozwiązań stosować.

Auto spa – czyli jak dbać o samochód na co dzień?

Auto spaPoza przeprowadzaniem regularnych przeglądów i napraw konieczne jest także i to by na co dzień o samochód odpowiednio dbać. Ważne jest przede wszystkim to by samochód był regularnie myty. Wbrew powszechnej opinii niekoniecznie bezdotykowa myjnia musi być tu najlepszym rozwiązaniem. Według strony http://clinic4car.pl warto także co jakieś czas przy okazji mycia auta zdecydować się na taką usługę jaką jest polerowanie lakieru, co poprawi stan karoserii jak i ogólny wygląd auta. Dodatkowo należy także pamiętać o tym, by co jakiś czas zdecydować się na czyszczenie tapicerki, co poprawi stan i wygląd samochodu od środka.

Krótko podsumowując

Właściwe dbanie o samochód jest bardzo ważne, obecnie jednak nie jest to aż takie trudne. Usług jak i produktów, które pomogą nam poprawić stan auta jak i przedłużyć jego żywotność jest naprawdę dużo.

1 komentarz “Jak dbać o swój samochód?”

Skomentuj