Historia i konstrukcja dźwigów

Podnoszenie ciężarów o wielkiej wadze stanowiło problem już w czasach starożytnych. Niemniej jednak w Egipcie, kraju, w którym matematyka i inne nauki rozwijały się bardzo prędko powstało rozwiązanie zmieniające całkowicie oblicze budownictwa. Efekty tego rozwiązania są odczuwalne aż do dzisiaj, co można zauważyć praktycznie na każdym placu budowy, niezależnie od tego czy małym, czy dużym. 

Unikalne rozwiązanie na place budowy

dźwigiW tym przypadku rzecz jasna mowa o jednym, najbardziej popularnym rozwiązaniu technicznymi, a mianowicie – dźwigu. To rozwiązanie znane jest już od bardzo długiego czasu, aczkolwiek zmieniało swoją formę i możliwości na przełomie bardzo wielu lat. Pierwsze dźwigi zostały wynalezione w Egipcie i pozwalały na podnoszenie ciężarów ważących nawet 150kg. Niemniej jednak, czasy się zmieniały, a wraz z nimi potrzeby. W czasach Rzymu i Grecji najbardziej popularnymi były dźwigi znane jako Trispastos i Pentaspastos, które były w stanie podnosić ciężary o wadze wahającej się od wcześniej wspomnianych 150kg do nawet 450 w przypadku tego drugiego. Niestety, po upadku Rzymu technologia ta cofnęła się w rozwoju, aż dopiero w trzynastym wieku we Francji pojawiła się ponownie, dzięki czemu konstrukcje w tamtych czasach przyspieszył ponownie. Niemniej jednak rozwój następował powoli, aż do momentu, w którym nadeszła era przemysłowa. Wraz z tą erą nadeszło powstanie silnika, który diametralnie przyczynił się do powstania specjalistycznych dźwigów wykorzystujących siłę mechaniczną do napędzania swojego ramienia, aniżeli siłę ludzką. Idąc dalej, dźwigi te bardzo szybko zostały osadzone na pojazdach, co doprowadziło do powstania obecnie znanych żurawi, które są stosunkowo powszechnym widokiem na wielu strefach budowy. Jest to szczególnie prawdziwe tam, gdzie niezbędna jest pomoc w pracy na wysokości, bądź też potrzebne jest urządzenie będące w stanie podnieść naprawdę wysokie ciężary.

Jak więc można zobaczyć, dźwigi to niezwykle interesujące urządzenia, które sięgają swoją historią aż czasów starożytnych. Ich konstrukcja opiera się na zastosowaniu fizyki i matematyki do podnoszenia ciężarów, co jest idealnym przykładem praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej. W dniu dzisiejszym dźwigi należą do wyjątkowych urządzeń, które służą w różnorodnych dziedzinach, poczynając od logistyki, a kończąc na sadownictwie i szeroko pojętej inżynierii.