Edukacyjne maty dla dzieci

Ciało ludzkie jest tak zaprogramowane, że w ciągu pierwszych lat życia najszybciej się rozwija i rośnie. Mózg dziecka po trzech latach życia, podwaja swoją masę i tworzy niesamowicie dużo nowych połączeń nerwowych. Jeżeli będziemy systematycznie dziecko stymulować do rozwoju, to jego postępy będą spektakularne, dlatego warto mu dostarczać różnych rozrywek.

Jak wyglądają maty edukacyjne?  

edukacyjna mata baby mixDzieci uczą się podświadomie przez zabawę, a nawet podczas snu ich mózgi przetwarzają informacje. Niemowlak jest w stanie podczas drzemki zapamiętać muzykę, która szła w tle. Takie odkrycie pozwala bardziej poważnie podejść do edukacji dzieci i pomagać im na każdym etapie rozwojowym. Maluchy od urodzenia, do około jednego roku, nie potrafią jeszcze chodzić. Próbują raczkować i siadać, ale jednak głównie leżą na plecach. W tym wieku najlepsza do stymulowania rozwoju, będzie edukacyjna mata baby mix, na której dziecko możemy położyć na pleckach, albo na brzuszku. Jest ona wykonana z miękkiej gąbki, pokrytej bawełnianym materiałem, na którym od wewnętrznej strony, na której leży maluch, znajdują się liczne, kolorowe obrazki, które stymulują narząd wzroku. Mata jest najczęściej w kształcie koła, labo kwadratu i ma doczepiane nad głową dziecka dwie, krzyżujące się rurki z miękkiej pianki, na których można przywiesić różne zabawki dołączone do maty. Są to najczęściej piszczące elementy, plastikowe lusterka, gdyż dziecko zaczyna dostrzegać swoje odbicie, grzechotki, które bardzo intrygują dzieci, lub szeleszczące książeczki z materiału. Każdy element możemy powiesić w zasięgu wzroku i kończyn dziecka, albo położyć na macie edukacyjnej, aby samo mogło po nie sięgnąć. Żywe kolory wykonanych elementów interesują każde dziecko, a wiszące zabawki zachęcają maluchy do sięganie po nie, przy okazji ćwicząc odruch chwytania. Niektóre maty posiadają funkcję kojca, dzięki podwyższonym bokom, które możemy zapiąć, tworząc mały kwadrat z kilkunastocentymetrowymi bokami. 

Maty edukacyjne są bardzo popularne wśród młodych rodziców, którym zależy na wszechstronnym rozwoju ich dzieci. Droższe modele mat, posiadają nawet elementy grające, które najczęściej zawieszone nad głową dziecka w miejscu łączenia się dwóch rurek piankowych. Matę baby mix możemy kupić w każdym sklepie z zabawkami.