Dobór właściwiego do oświetlenia zasilacza

 

W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej w domu konieczne jest podjęcie różnego rodzaju inwestycji. Niektóre z nich pozwalają wymienić niektóre elementy wyposażenia na bardziej wydajne oraz nowocześniejsze. Tak jest między innymi z oświetleniem. Do tej pory w celu zapewnienie odpowiednich warunków w pokoju czy innych pomieszczeniach stosowane były oprawy z tradycyjnymi żarówkami.

Parametry zasilaczy do taśm LED-owych

zasilacz led 25wOd kilku lat trwa jednak prawdziwy boom na źródła bazujące na diodach elektroluminescencyjnych. W większości przypadków są one tak dostosowane żeby możliwe było wkręcenie żarówki bezpośrednio w oprawę. Niemniej jednak dostępne są również tak zwane taśmy, które wymagają zapewnienia właściwych warunków działania. Do tego zastosowany może być na przykład zasilacz led 25w jest odpowiednią mocą do zasilenia taśmy o długości nawet kilku metrów. Wiele tak naprawdę zależy od rodzaju zastosowanych w taśmie diod LED. Najważniejszymi parametrami technicznymi zasilacza jest między innymi napięcie oraz jego tolerancja jak i również maksymalna wydajność prądowa. Parametry te powinny być właściwie dobrane pod kątem zastosowanych w taśmie diod. Obecnie najczęściej wykorzystywanymi napięciami do zasilania są 12 V DC oraz 24 V DC. Należy również wspomnieć, że na rynku dostępne są już rozwiązania, które mogą być podłączone do sieci 230 V AC i nie wymagają dodatkowego osprzętu.

Wybór właściwego modelu należy do klienta, który powinien możliwie precyzyjnie określić swoje potrzeby. Wszystkie wyżej wymienione rozwiązania można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i również przez Internet. Na rynku dostępna jest cała masa taśm. Przy ich wyborze należy kierować się między innymi strumieniem generowanego światła czy temperaturą barwową. Istotnym parametrem może być również stopień ochrony IP.