Czym jest hipnoza

 

Hipnoza, na początku jej wynalezienia, była raczej niedoceniana. Wiele osób bało się poddać tej terapii, uważając ją za zbyt kontrowersyjną i niebezpieczną. Dzisiaj hipnoza jest nieodłącznym elementem wielu nurtów psychologicznych. Pomaga powrócić do zdrowia i przywraca harmonię.

Leczenie za pomocą hipnozy.

hipnozaHipnoza wykorzystywana jest w wielu dziedzinach życia. Najczęściej słyszymy o niej w kontekście leczenia. Dotyczy to zarówno leczenia problemów fizycznych, jak i psychicznych. Badania dowodzą, że stan hipnozy jest w stanie uwolnić nas od niechcianych bólów, a także lęków oraz problemów z nastrojem. Wielu psychoterapeutów decyduje się na prowadzenie do swoich usług hipnozy, jaka często otwiera pacjentom nowe możliwości samorozwoju. Dużo osób korzysta również z autohipnozy lub medytacji, by pozbyć się problemów z nadmiernym stresem i zdenerwowaniem. Hipnoza odnajduje się również w walce z przestępczością. Do częstych praktyk należy wprowadzanie oskarżonych lub świadków w stan hipnozy, by mogli oni przypomnieć sobie o istotnych szczegółach dotyczących śledztwa. Należy być jedna ostrożnym – korzystanie z hipnozy niekiedy prowadzi do opłakanych skutków. Dokopywanie się do wspomnień, które wywołują ból, może być odwrotne w skutkach. Wybierając gabinet, w którym poddamy się hipnozie, musimy mieć na względzie doświadczenie terapeuty. Aby w pełni wykorzystać zasoby hipnozy, musimy mieć na względzie własne bezpieczeństwo i to, na jaką dawkę informacji jesteśmy przygotowani. Przed wejściem w stan hipnozy dobrze jest przeprowadzić wywiad, a także zorientować się jak wiele mamy do przepracowania. Hipnoza nie pomaga każdemu i wiele zależy od nas samych. Czasem nawet najbardziej doświadczony terapeuta nie jest w stanie nam pomóc, jeśli dotyczą nas wszelkiego rodzaju bariery. Udana hipnoza otwiera nam jednak drzwi na wiele wspaniałych możliwości.

Hipnoza to – najprościej mówiąc – wyciąganie informacji z naszej podświadomości. Zapisuje się ich tam całkiem sporo, jednak nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Mogą się tam znajdować istotne dla nas informacje, lecz także nieprzerobione traumy. Hipnoza jest uważana za skuteczną, jednak niekiedy niebezpieczną formę terapii. Najlepiej poddawać się jej w profesjonalnych gabinetach terapeutycznych.