Co zrobić gdy zepsuje się nam samochód?

Awarie samochodów są dość częstym i bardzo kłopotliwym zjawiskiem. Warto zatem wiedzieć jak sobie z taką nagłą awarią samochodu poradzić i jakie rozwiązania mogą nam w tym pomóc. Oto kilka rozwiązań, które mogą być pomocne, gdy w trakcie jazdy do pracy czy na zakupy popsuje się nam auto. 

Awaria auta na drodze – jak usunąć?

W artykułach na portalu motoryzacyjnym www.autocentrum.pl można przeczytać, że awaria samochodu jest czynnikiem całkowicie losowym i zwykle nie da się tego przewidzieć, a co za tym idzie może nam się przytrafić w każdym, często najmniej odpowiednim momencie. Warto zatem wiedzieć jak szybko rozwiązać taki problem i co zrobić gdy utknęliśmy na jakiejś drodze. W przypadku tych poważniejszych awarii, gdy samochód całkowicie odmawia współpracy konieczne jest jego usunięcie z drogi. W takiej sytuacji zwykle najbezpieczniejszym i najszybszym rozwiązaniem okazuje się być auto pomoc. Obecnie na rynku znajduje się wiele firm świadczących usługi z zakresu auto pomocy, które zapewniają kompleksową pomoc drogową. Zaletą skorzystania z usług takiej firmy jest fakt, że część usterek samochodowych- tych mniejszych pracownik auto pomocy może usunąć już na miejscu, co jest dużym ułatwieniem. Jeśli jednak pracownik uzna, że usterka nie jest do wyeliminowania na miejscu wówczas zapewni on autoholowanie. Jeśli chodzi o autoholowanie to tutaj mamy zwykle dwie opcje: samochód może zostać zaholowany pod dom lub też bezpośrednie do mechanika. Zwykle pracownicy auto pomocy są wstanie nam zaproponować jakiś warsztat samochodowy, które może zająć się naprawą jednak nie musimy decydować się na to rozwiązanie. Niemniej należy pamiętać o tym, że holowanie samochodu pod dom to zwykle większy koszt ponieważ, później konieczne jest zwykle i tak jest odholowanie do warsztatu, co naraża nas na podwójne koszty. Warto zatem zawczasu poszukać sobie dobrego mechanika, by na wypadek takiego zdarzenia mieć gdzie odstawić samochód. Jeśli chodzi o samą auto pomoc to numeru do takiej firmy warto także poszukać sobie zawczasu, by później w razie usterki samochodu nie musieć przepłacać czy też nerwowo szukać jakiejkolwiek firmy, z której usług niekoniecznie musimy być zadowoleni.

Wybór mechanika samochodowego – na co zwrócić uwagę?

sklep z częściamiWybór rzetelnego mechanika samochodowego nie jest łatwy. Wiele się obecnie słyszy o tym, że w warsztatach samochodowych stosowane są używane części zamiast nowych czy też tanie zamienniki, których żywotność jest bardzo krótka. Co zatem należy wziąć pod uwagę szukając mechanika, który zajmie się usunięciem awarii samochodu. Najbardziej wiarygodnym źródłem są tu zwykle inni kierowcy, wato popytać wśród znajomych czy nie mają jakiegoś dobrego mechanika, którego mogliby polecić. Warto też sprawdzić opinie w internecie odnośnie danego warsztatu samochodowego. Dużo o kompetencjach mechanika może także powiedzieć nam sama wizyta w warsztacie. Warto zwrócić uwagę jak wyposażony jest zakład oraz na zachowanie samego mechanika. Pamiętajmy o tym, że na początku wizyty powinien on przeprowadzić diagnostykę samochodu i wskazać jakie elementy będą wymagały naprawy oraz jaki będzie koszt naprawy. Pamiętajmy także o tym, że jeśli to mechanik odwiedza sklep z częściami samochodowymi czy też zamawia części samochodowe przez internet to powinien on dać nam pisemne potwierdzenie autentyczności tych części oraz dokument zapewniający nam gwarancje na nie. Jeśli co do jakości części zamawianych przez mechanika nie mamy pewności, zawsze może on dać nam wykaz potrzebnych części, a sam sklep z częściami samochodowymi możemy odwiedzić sami i tym samym sami je kupić. dzięki temu będziemy mieli pewność, że będą to wysokiej jakości części i że za nie nie przepłacimy.

Samochód zastępcy na czas naprawy

Samochód zastępcyDla wielu osób brak samochodu może być bardzo poważnym problemem, dlatego na czas naprawy warto zadbać o dostęp do auta zastępczego. W tym wypadku najwygodniejsza opcja to wynajem samochodów osobowych w wypożyczalni. Na dzień dzisiejszy oferta wypożyczalni samochodów jest tak skonstruowana, że skorzystać może z niej praktycznie każdy. Flota samochodów jest tak budowana by znalazły się w niej zarówno samochodu o wysokim standardzie jak i te ze średnie półki, których koszt wynajmy jest do zaakceptowania dla większości osób. To własnie auta średniej klasy są najlepszym rozwiązaniem dla osób szukając auta zastępczego na czas naprawy własnego samochodu,

Wynajem auta zastępczego – formalności

Wynajem auta zastępczegoWbrew powszechnej opinie nie każdy może samochód w wypożyczalni wynająć, Warto zatem wiedzieć jakich formalności trzeba dopełnić i jakie są wymogi stawiane przez wypożyczalnie. Według portalu www.auto-swiat.pl do tych podstawowych można by zaliczyć takie jak:

  • wiek kierowcy (wypożyczalnie mają różne kryteria, przeważnie jest to jednak minimum 21 lat),
  • staż za kółkiem (czas posiadania prawa jazdy – zazwyczaj nie mniej niż rok),
  • okazanie ważnych dokumentów (prawo jazdy, dowód osobisty),
  • posiadanie karty kredytowej.

Ważne jest to by pamiętać o tym, że do wynajęcia samochodu potrzebna jest zawsze karta kredytowa i że nie wystarczy w tym wypadku zwykłą karta bankowa. Niemniej wypożyczalnia samochodów osobowych jest rozwiązaniem dość przystępnym i w wielu sytuacjach może bardzo pomóc osobom, które zostały chwilowo pozbawione własnego samochodu. Za nim jednak zdecydujemy się na wynajem auta warto sprawdzić oferty różnych wypożyczalni, ponieważ jak już wspomnieliśmy powyżej zasady wynajmu auta oraz ceny mogą się znacząco różnic.

Krótko podsumowując

Awaria samochodu to zawsze spory problem i niepotrzebne nerwy. Warto dlatego wiedzieć jak z przykrymi skutkami awarii samochodu można sobie poradzić, by były one dla nas jak najmniej dokuczliwe.

1 komentarz “Co zrobić gdy zepsuje się nam samochód?”

Skomentuj