Co warto wiedzieć o inwestowaniu

 

Pieniądze są rzeczą nabytą, same w sobie nie są w stanie zmienić naszego życia. Dopiero odpowiednio zainwestowane sprawią, że poprawimy jego jakość. Wydawać by się mogło, że słysząc o inwestycji mamy przed oczami duże sumy pieniędzy. Wbrew pozorom, działania takie możemy podjąć nie posiadając zbyt dużego budżetu. 

Czym jest inwestowanie pieniędzy

jak inwestować pieniądzeInwestycje wcale nie muszą kojarzyć się nam z wielkimi pieniędzmi oraz ryzykownymi decyzjami. Wbrew pozorom jest to bardzo świadoma i dojrzała decyzja, kiedy postanawiamy, aby nasze pieniądze pracowały same na siebie. Wszystko co przyniesie nam zysk oraz pomnoży sumę jaką włożyliśmy początkowo możemy śmiało nazwać inwestowaniem. Jeśli zastanawiamy się jak inwestować pieniądze zdecydowanie najważniejszym krokiem będzie spisanie własnego budżetu. Może się zdarzyć, że każdego miesiąca wydajemy nasze wynagrodzenie na coś co w dłuższej perspektywie nie przynosi nam korzyści, a wręcz oddala nas od wolności finansowej. Dobrym posunięciem będzie założenie konta oszczędnościowego, na które każdego miesiąca regularnie przeznaczać będziemy choćby najmniejsza część z naszej wypłaty. Mimo, że w tym przypadku nie możemy liczyć na szybkie i spektakularne efekty, w skali kilku lat, zdecydowanie poprawia one nasze finanse. Zanim jednak zaczniemy podejmować jakiekolwiek działania związane z inwestowaniem ważne jest, aby w miarę możliwości zrobić porządek w finansach osobistych. Czysta karta oraz świadomość w jakim miejscu się znajdujemy pozwoli nam podejmować świadome decyzje. Aby zacząć inwestycje przede wszystkim nasze przychody muszą być większe niż wydatki. Zgromadzenie większej sumy pieniędzy nie wiąże się zatem z podejmowaniem większej ilości prac czy zwiększaniu liczby godzin, które jej poświęcamy. Mądre gromadzenie kapitału w dużej mierze opiera się na inwestowaniu.

Zanim podejmiemy się większych inwestycji warto nie tylko uporządkować własne finanse, ale również stworzyć poduszkę finansową. Jest ona czymś w rodzaju zabezpieczenia, które zapewni nam 3-6 miesięczne utrzymanie kiedy na przykład stracimy pracę. Przygotowanie mentalne jest kluczowe przed podjęciem decyzji o inwestowaniu. Nie musimy w takim przypadku obawiać się o straty, które również są nieodłączna częścią większych inwestycji.